Najważniejsze zastosowania stali w budownictwie

Stal posiada bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Wykonane z niej konstrukcje spotykane są w niemalże każdym obiekcie!

Do produkcji stali wykorzystuje się żelazo i węgiel. Odpowiednia obróbka tego typu metali pozwala na stworzenie surowca posiadającego bardzo dobre właściwości mechaniczne, w tym między innymi twardego, wytrzymałego na rozciąganie, plastycznego i spawalnego. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu stal może stać się również odporna na korodowanie.

Aktualnie konstrukcje stalowe używane są powszechnie w różnego rodzaju branżach, w tym między innymi w budownictwie, gdzie znalazły one bardzo szerokie zastosowanie przy budowie różnego rodzaju obiektów dużej i małej architektury.

Stal w budownictwie – szerokie zastosowanie dzięki sprawdzonym właściwościom

Ze względu na swoje liczne właściwości stal jest jednym z głównych stopów stosowanych w branży budowlanej.

Specjalistyczne konstrukcje stalowe mogą być przygotowywane zarówno na indywidualne zamówienie, jak również mogą być one tworzone z gotowych, prefabrykowanych już elementów.

Zastosowanie stali w budownictwie:

  • konstrukcje halowe ze stali – hale produkcyjne, magazynowe, wystawiennicze i innego rodzaju,
  • obiekty budowlane wykorzystujące element ze stali – obiekty handlowe, przemysłowe, sportowe i inne,
  • stal zbrojeniowa – konstrukcje stosowane do wykonania zbrojonego betonu – żelbetu
  • konstrukcje ogrodzeniowe – bramy, furtki, ogrodzenia,
  • konstrukcje komunikacyjne – wiadukty, mosty, ciągi piesze, schody, balustrady, barierki.

W związku z tym konstrukcje stalowe mogą posiadać bardzo szerokie zastosowanie – dzięki nim można przygotować różnego rodzaju obiekty przemysłowe, komercyjne, użyteczności publicznej czy też mieszkalne.

Konstrukcje stalowe – produkcja w oparciu o normy

Obecnie produkcja konstrukcji stalowych odbywa się w oparciu o odpowiednie normy. Dzięki temu mogą one zapewnić optymalną wytrzymałość i trwałość użytkowania na lata.

Adresy firm zajmujących się projektowaniem oraz produkcja konstrukcji stalowych dla budownictwa można znaleźć już teraz on-line.