Jesteś w trakcie remontu swojego domu czy mieszkania i zastanawiasz się, jaki rodzaj płytek będzie najlepiej pasował do Twojej łazienki i kuchni? Fani nowoczesnych rozwiązań mogą zachwycić się bardzo popularnymi obecnie płytkami wielkoformatowymi, które z powodzeniem mogą zastąpić klasyczne płytki. W jaki sposób należy je jednak ułożyć? Wszelkie wskazówki na ten temat znajdziesz w naszym dzisiejszym poradniku.
Płytki wielkoformatowe i ich montaż w kilku prostych krokach
Płytki wielkoformatowe to wykonane najczęściej z gresu płyty ścienne lub podłogowe, które wyróżniają się dużymi rozmiarami. Najczęściej spotykanymi na rynku wymiarami są 600×600 mm, 600×1200 mm, 800×2400 mm, a nawet 1200×2400 mm. Tak duży format płytek niewątpliwie może sprawiać problemy przy ich układaniu. Z tego względu przygotowaliśmy dla Ciebie listę wszystkich czynności, które musisz wykonać, by cieszyć się prawidłowo zamontowanymi płytkami wielkoformatowymi w swoim domu.
Etap 1. Plan ułożenia płytek
Na początku niezbędne będzie dokładne zaplanowanie ułożenia płytek w danym pomieszczeniu. Pamiętaj, że ten rodzaj materiału zwykle trzeba docinać tak, aby pasował do rozmiaru wnętrza – dlatego planowanie jest tu bardzo istotne.
Etap 2. Przygotowanie podłoża
Zanim przystąpisz do montażu płytek, konieczne będzie właściwe przygotowanie podłoża. Pamiętaj, że jego wilgotność nie powinna wynosić więcej niż 2%. Poza tym powierzchnię należy bardzo dobrze wyczyścić i usunąć wszystkie luźne fragmenty, by płytka była mocno przyczepiona do podłoża. Jeśli podkład podłogowy jest odchylony od poziomu, należy wyrównać go za pomocą wylewki samopoziomującej lub masy szpachlowej. Istotne jest również właściwe zagruntowanie podłoża. Jeśli Twoje płytki mają być zamontowane na bardzo wilgotnej powierzchni, np. w łazience, przemyśl, czy nie warto położyć tam wcześniej izolacji podpłytkowej.
Etap 3. Wybór kleju
Do montażu płytek wielkoformatowych najlepiej jest wykorzystać produkty o podwyższonej przyczepności klasy C2, kleje przeznaczone do pracy z gresem lub elastyczne zaprawy klasy S1.
Etap 4. Montaż płytek
Następny krok to już sam montaż płytek. Pamiętaj, aby podczas ich układania stosować jednolitą, cienką warstwę zaprawy – zarówno na podłoże, jak i powierzchnię płytki. Istotnym jest, aby w powstałym połączeniu klejowym nie było pustych przestrzeni.
Etap 5. Spoinowanie płytek
Po przyklejeniu płytek należy zabrać się do wykonania ich spoin. W przypadku płytek rektyfikowanych, położonych na zwykłym, ogrzewanym podłożu, minimalna szerokość spoiny powinna wynosić 2 mm. Wymiar minimalnej szerokości spoiny między płytkami nierektyfikowanymi musi być dwukrotnością dopuszczalnego odchylenia od wymiaru płytki w pierwszym gatunku. Do wypełnienia spoin między płytkami najlepiej jest zaś użyć zaprawy cementowej lub epoksydowej.
Etap 6. Impregnacja fug
Płytki wielkoformatowe z reguły nie wymagają impregnowania. Zabieg ten można jednak zastosować na fugach, aby uniknąć wchłaniania przez nie zabrudzeń.