O czym pamiętać szukając pracy we Wrocławiu?

O czym pamiętać szukając pracy we Wrocławiu?

Polski rynek pracy drastycznie zmienił się w ciągu ostatniej dekady. Zamiast kilkunastoprocentowego bezrobocia mamy dziś do czynienia z brakiem rąk do pracy, z którym boryka się wiele branż. Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku pracy we Wrocławiu? O czym pamiętać szukając zatrudnienia w stolicy Dolnego Śląska?

Czy zarobki we Wrocławiu są wysokie?

Wrocław jest dość przyjemnym miejscem do szukania zatrudnienia ze względu na stosunkowo wysokie zarobki. Już w ubiegłym roku przeciętne wynagrodzenie brutto w mieście wynosiło 7.137 zł, co pod tym względem plasuje stolicę Dolnego Śląska na trzecim miejscu wśród miast wojewódzkich. Na wyższe pensje mogli liczyć jedynie mieszkańcy Warszawy i Gdańska.

Jeśli chodzi o średnią dla całego województwa, które ukształtowała się na poziomie 7.019 zł, jest to drugi wynik w kraju tuż po Mazowszu, gdzie obraz jest jednak nieco zakrzywiony ze względu na pełne intratnych stanowisk Warszawę i Płock.

W jakich zawodach pojawiły się największe deficyty?

Szukając pracy we Wrocławiu warto przyjrzeć się prognozie na 2023 rok przygotowanej przez Barometr Zawodów. Z analizy wynika, że wiele branż zmaga się z deficytem pracowników, a istnieją zawody, w którym ten deficyt jest bardzo wysoki.

Kto może liczyć na bezproblemowe znalezienie zatrudnienia we Wrocławiu? Według Barometru Zawodów między innymi:

 • magazynierzy;
 • fryzjerzy,
 • brukarze, blacharze i dekarze budowlani;
 • elektrycy;
 • nauczyciele zawodowi;
 • monterzy;
 • pielęgniarki i położne;
 • opiekunowie osób starszych;
 • pracownicy fizyczni;
 • ratownicy medyczni;
 • robotnicy budowlani.

We wspomnianych zawodach występują największe deficyty, ale rąk do pracy brakuje także w innych branżach, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z lokalnym barometrem zawodów i aktualnymi ogłoszeniami.

A może praca tymczasowa lub rekrutacja przez agencję?

Szukając zatrudnienia stolicy Dolnego Śląska warto pamiętać również o możliwościach, jakie stwarza agencja pracy. Wrocław charakteryzuje się zróżnicowanym rynkiem pracy, a przedstawiciele wielu zawodów mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i elastyczny grafik podejmując współpracę z agencją.

Praca tymczasowa już dawno przestała kojarzyć się z niskimi wynagrodzeniami i brakiem stabilności. Dziś stanowi raczej wybór niż konieczność, zwłaszcza z punktu widzenia osób pragnących wygodnie godzić pracę z innymi obowiązkami, na przykład edukacją lub opieką nad członkami rodziny. Ponadto praca tymczasowa stanowi okazję do zdobycia zróżnicowanych doświadczeń zawodowych, które pozwalają wzbogacić CV, a osobom niezdecydowanym odnaleźć wymarzoną ścieżkę zawodową.

Jedną z wiodących agencji zatrudnienia działających w tym mieście jest LeasingTeam. To biuro pracy wyróżnia się kompleksowym podejściem, ponieważ nie ogranicza się wyłącznie do łączenia pracowników tymczasowych z pracodawcami, ale również prowadzi rekrutacje na stanowiska specjalistyczne, w tym związane z branżą IT dla swoich klientów.

Rekrutacja prowadzona przez specjalistów wiąże się z mniejszym ryzykiem, zarówno z perspektywy kandydata, jak i pracodawcy, dlatego z usług agencji opłaca się skorzystać niezależnie od poszukiwanego stanowiska.