Sklep internetowy – rozwiązanie Saas czy dedykowana platforma?

Każdy właściciel sklepu internetowego, zwłaszcza początkujący w branży e-commerce, staje przed wyborem odpowiedniego oprogramowania sklepu internetowego. Co będzie lepsze – Saas czy dedykowana platforma? Koniecznie przeczytaj.

Jakie są rodzaje dostępnych platform dla e-commerce?

Istnieje wiele platform dedykowanych sklepom internetowym. Do wyboru tak naprawdę są trzy opcje – Open Source, Saas i sklepy dedykowane. Open Source jest oprogramowaniem na otwartej licencji. Jest to też darmowa platforma e-commerce, którą buduje społeczność developerów. Jej oprogramowanie należy pobrać i zainstalować na swoim komputerze. My skupimy się jednak na dwóch pozostałych rozwiązaniach.

SaaS, czyli z angielskiego Software as a Service jest oprogramowaniem sklepu internetowego dostarczanego za pomocą chmury obliczeniowej. Właściciel sklepu korzysta z systemu, który jest przechowywany na serwerach dostawcy. Z kolei dedykowany sklep internetowy jest „sklepem szytym na miarę”, co oznacza, że programista tworzy go od podstaw pod dane zlecenie.

Czy platforma Saas to dobry wybór?

Za użytkowanie tej platformy zapłacisz miesięczną lub roczną licencję. Warto też wymienić kilka platform, które reprezentują model SaaS: IdoSell, Shoper, Shopify, Selesto, PrestaShop.

Wdrożenie platformy SaaS nie kosztuje tak dużo, jak wdrożenie dedykowanego sklepu internetowego. Przy niektórych rodzajach platform może się nawet okazać, że jest ono darmowe. Zwłaszcza kiedy korzystasz z szablonu. Jednorazowa opłata nie przekracza jednak kilku tysięcy złotych. Natomiast już PrestaShop oparta na szablonie będzie o wiele droższa.

Wielkim plusem platformy SaaS jest to, że można zapomnieć o kwestiach takich jak hosting, SSL, czy SSD. Po prostu nie myślisz o technologii, przed oczami masz tylko efekt. Kolejną zaletą takiego rozwiązania są automatyczne aktualizacje. Dzięki nim masz świadomość, że system stale się rozwija przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa Twojego sklepu internetowego. Przykładem automatycznych aktualizacji jest, chociażby RODO, które firmy SaaS’owe po prostu wdrożyły.

Platforma SaaS umożliwia integrację z marketplace’ami, na przykład z Allegro.

Jakie wady ma platforma SaaS?

Oczywiście byłoby zbyt pięknie, gdyby platforma SaaS nie miała żadnych wad. Minusem jest na pewno cykliczny koszt (roczny lub miesięczny). Korzystając z tej platformy, jesteś skazany na to, co oferuje pakiet funkcji. Zatem nie wyróżnisz zbytnio swojego sklepu internetowego. Kolejną wadą SaaSa jest to, że w przypadku wzmożonego ruchu w sklepie, serwer może ulec przeciążeniu. Decydując się na to rozwiązanie, nie masz też wpływu na szybkość działania sklepu. Nawet przejście na droższy hosting nie za bardzo poprawia sytuację.

Jakie są zalety sklepu internetowego dedykowanego?

Przyjrzyjmy się jeszcze sklepom internetowym dedykowanym. Rozwiązanie to jest zupełnie inne od pozostałych, gdyż sklep „buduje” programista (i to od podstaw). Przed rozpoczęciem prac programistycznych sztab webmasterów planuje każdą funkcję sklepu, jej działanie oraz sterowanie. Samo planowanie interfejsu zabiera mnóstwo czasu, gdyż musi on być jak najłatwiejszy w obsłudze. Jak już powstanie specyfika funkcjonalności i projekt graficzny, przechodzi się do programowania.

Dedykowany sklep internetowy jest taki, jaki chcesz, aby był. Nie ma w nim żadnych funkcjonalności, których nigdy nie wykorzystasz. Zatem możesz wywrzeć na użytkowniku wrażenie funkcjonalnościami dostosowanymi do Twojej branży i łatwością obsługi.

Wreszcie zaczniesz się wyróżniać, co było niemal niemożliwe przy platformie SaaS.

Kolejnym plusem dedykowanego rozwiązania jest to, że jest ono pisane zamkniętym kodem, co oznacza, że jest mało podatne na ataki hakerskie. Nikt oprócz Ciebie nie ma do niego dostępu. Decydując się na tę opcję, otrzymujesz także wydajny hosting, gdyż platformy dedykowane są stawiane na serwerach o najlepszych parametrach. Bardzo często jest on oparty o dyski SSD.

Dedykowany sklep internetowy możesz bez końca rozszerzać o nowe funkcjonalności, dzięki modułowemu modelowi budowy.

Czy sklep dedykowany ma jakieś wady?

Naturalnie. Jednak wady te są niewspółmierne do korzyści, jakie można odnieść, decydując się na tego rodzaju oprogramowanie. Nie będzie to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz, aby Twój sklep zaczął szybko działać. Wdrożenie dedykowanej platformy zajmuje dużo więcej czasu niż w przypadku SaaS czy Open Source. Jest też o wiele droższe. Mimo wszystko są to niewielkie ograniczenia, dlatego warto, abyś rozważył tę opcję. Zwłaszcza kiedy poważnie myślisz o e-commerce.