Osuszacze chłodnicze – dlaczego są ważne w instalacjach sprężonego powietrza

osuszacze-chlodnicze-dlaczego-sa-wazne-w-instalacjach-sprezonego-powietrza

Osuszacze chłodnicze mają istotne znaczenie w całym procesie uzdatniania sprężonego powietrza. To urządzenia, które zapobiegają awarii spowodowanej nagromadzeniem się wilgoci w instalacji sprężonego powietrza. Przeciwdziałanie temu wymaga podjęcia natychmiastowych kroków i montażu nowoczesnych osuszaczy chłodniczych.

Korodowanie części metalowych w instalacjach sprężonego powietrza

Wiele zakładów przemysłowych i firm zajmujących się obsługą kontrahentów boryka się z problemem korodowania podzespołów instalacji sprężonego powietrza i urządzeń nim zasilanych. Jest to zjawisko, na które narażone są przedsiębiorstwa szczególnie w okresie dużego zawilgocenia powietrza. Problem korodowania poszczególnych podzespołów instalacji sprężonego powietrza i urządzeń nim zasilanych dotyczy m. in. przetwórni mięsa, mleczarni, przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem wyrobów w wersji półpłynnej itp.

Jak uniknąć problemów z korodowaniem elementów instalacji sprężonego powietrza?

W celu uniknięcia problemów związanych z degeneracyjnym procesem korodowania instalacji sprężonego powietrza, warto zainwestować w sprzęt, którym są osuszacze chłodnicze. Są to urządzenia służące do usuwania wilgoci ze sprężonego powietrza. Zasada ich działania jest bardzo prosta – schładzają one powietrze do temperatury bliskiej zamarzaniu wody, dzięki czemu wilgoć w powietrzu ulega wykropleniu. Skropliny usuwane są na zewnątrz poprzez dren kondensatu, a sprężone powietrze podgrzewane z powrotem do temperatury wlotowej do osuszacza.

Na rynku dostępne są osuszacze chłodnicze, których zadaniem jest usuwanie wilgoci ze sprężanego medium (powietrza lub gazu). Rozwiązanie to jest stosowane w instalacjach wyposażonych w system uzdatniania sprężonego powietrza.

Co wyróżnia osuszacze chłodnicze i do czego można wykorzystać ten sprzęt?

Nowoczesne osuszacze chłodnicze gwarantują niski pobór energii elektrycznej, co sprawia, że sprzęt ten jest energooszczędny i nie powoduje strat medium. Ma to szczególne znaczenie dla zakładów korzystających z rozbudowanego parku maszynowego, w którym znajduje się od kilku do kilkudziesięciu kompresorów przemysłowych. Osuszacze chłodnicze w krótkim czasie usuwają nadmiar wilgoci ze sprężonego powietrza. Gwarantuje to, że wszystkie podzespoły i elementy wykonane z metalu nie ulegną szybkiemu procesowi korodowania.

Typowy osuszacz chłodniczy jest skonstruowany z kilku modułów. Wśród nich znajduje się m. in. wymiennik ciepła, sprężarka czynnika chłodniczego i wentylator. Nowoczesne osuszacze posiadają również zabudowane filtry sprężonego powietrza oraz wyposażone są w sterowniki mikroprocesorowe monitorujące pracę urządzenia.

Niezawodne osuszacze chłodnicze to urządzenia dedykowane do wszystkich branż przemysłowych, w których występuje podwyższone ryzyko korodowania metalowych elementów instalacji wytwarzania sprężonego powietrza. To urządzenia niezawodne w działaniu, które warunkują dłuższą żywotność urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem i wysoką jakość produktów finalnych.

Źródło: Almig – kompresory i sprężarki powietrza