Chcesz wiedzieć jak poradzić sobie z wymagającym transportem zewnętrznym w niekorzystnych warunkach atmosferycznych? Najlepszym wyjściem jest skorzystanie ze sprzętów, które są wydajne, mocne i doskonale radzą sobie z poruszaniem się w terenie. A są to – wózki widłowe spalinowe – w wersji czołowej lub terenowej. Zobacz, czym różnią się od siebie i gdzie można z nich korzystać, by zyskać jak najwięcej.
Wózki widłowe z napędem spalinowym
Spalinowe wózki widłowe to drugie (obok wózków widłowych elektrycznych) spośród popularnych urządzeń przeznaczonych do transportu bliskiego. Standardowo wyposażone są one w kabinę z fotelem operatora i urządzeniami sterującymi, maszt z karetką wideł oraz widłami oraz silnik. Mogą one występować w różnej wielkości oraz z różnym typem napędu: na przód lub na 2 osie.
Wśród wózków jezdniowych podnośnikowych z napędem spalinowym wyróżnia się:
- mniejsze wózki widłowe spalinowe czołowe
- większe wózki terenowe.
Pojazdy te nie tylko dysponują różnymi parametrami ale także mogą być przydatne w nieco innych okolicznościach. Poniżej dowiesz się nieco więcej o tym, co oferują wózki spalinowe czołowe i terenowe.
Spalinowe wózki widłowe czołowe
Choć trudno określić jednoznacznie datę powstania pierwszego wózka widłowego (istnieje wiele dat, które podaje się za prawidłowe, ponieważ w dość zbliżonym czasie na początku XX wieku tworzono różnego typu wózki z napędem mechanicznym ułatwiające transport), to jedno jest pewne – pierwsze wózki widłowe posiadały napęd spalinowy.
Wózki widłowe spalinowe jakie znamy obecnie różnią się jednak znacznie od tych z początków XX wieku i odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Duży udział mają w tym zaawansowane technologie oraz nowoczesny design. Obecnie wózki spalinowe spełniają wymagania, które narzuca im logistyka. Nie są to już tylko wydajne urządzenia, które mogą poruszać się i obsługiwać ładunki wyłącznie na zewnątrz budynków. Dzięki filtrom montowanym w wózkach spalinowych – maszyny te mogą pracować również w dobrze wentylowanych pomieszczeniach bez obaw o emisję spalin.
A co w przypadku starszych modeli urządzeń? Te również można łatwo dostosować do prac wykonywanych w budynkach poprzez dokupienie i montaż filtrów spalin. Tego typu rozwiązania otworzyły przed właścicielami wózków spalinowych wiele całkiem nowych możliwości, ułatwiających codzienną pracę.
Wózki widłowe terenowe
W przypadku wózków terenowych wykorzystywanych do ciężkich prac na zewnątrz filtry spalin nie były aż tak wyczekiwanym odkryciem, ponieważ urządzenia te z zasady i tak pracują poza budynkami. Ich ogromnymi atutami są:
- mocny silnik,
- wykorzystywane głęboko bieżnikowane opony i ich charakterystyczny sposób montażu – większe z przodu, mniejsze z tyłu,
- napęd na przód lub na dwie osie.
Wózki widłowe terenowe to większe odpowiedniki wózków czołowych, które przeznaczone są do jazdy w trudnych warunkach – doskonale radzą sobie zarówno na nierównym terenie, na piasku, jak i na wzniesieniach. Czyni je to jednymi z najbardziej zaawansowanych i wydajnych urządzeń do transportu bliskiego spośród wszystkich wózków jezdniowych podnośnikowych.
Dobre i cenione marki wózków widłowych
Nie jest tajemnicą, że każda branża ma swoje specjalistyczne urządzenia i marki, które specjalizują się w ich produkcji. Logistyka magazynowa, transport ładunków i ich unoszenie na duże wysokości wymaga od wózków widłowych spełniania najwyższych kryteriów jakości oraz idealnego przystosowania do pracy.
Nowoczesne wózki widłowe spalinowe są wielofunkcyjne, wydajne a przy tym łatwe w obsłudze. Wśród pracowników do rozładunku i załadunku towarów jako najlepsze oceniane są marki wózków widłowych takie jak: Manitou, Still, Linde, Toyota czy Komatsu. Przez wiele lat ci producenci jakością i wydajnością swoich urządzeń przekonali do siebie liczne firmy. Zastosowanie w wózkach tych marek najwyższej jakości elementów oraz technologii sprawia, że są one chętnie wybierane, nawet jeśli ich ceny są nieco wyższe niż niemarkowych widlaków. Wynika to z faktu, iż dobre marki to gwarancja najwyższej jakości i wysokiej wydajności.
Gdzie wykorzystuje się wózki spalinowe?
Pomimo iż, jak wspomniano, zdarza się, że wózki spalinowe pojawiają się coraz częściej także jako urządzenia wykonujące prace w dobrze wentylowanych budynkach lub magazynach półotwartych, to jednak zdecydowanie najczęściej korzysta się z ich pomocy w transporcie zewnętrznym.
Wózki widłowe spalinowe doskonale radzą sobie na składach budowlanych oraz ogrodniczych, podczas transportu płodów rolnych, a także w różnego typu pracach w szeroko rozumianej branży budowlanej. Niezwykła wydajność wraz wielofunkcyjnością (zapewnianą przez dodatkowy, wymienny osprzęt) sprawia, że wózki widłowe spalinowe to nie lada gratka w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach.
Wydajne wózki spalinowe w atrakcyjnych cenach
Wózki widłowe spalinowe stanowią solidną konkurencję dla wózków widłowych elektrycznych także pod względem cen zakupu. Za nowy, markowy wózek spalinowy trzeba zapłacić od około 65 tysięcy złotych, co i tak stanowi kwotę o około 10 tysięcy mniejszą niż koszt zakupu wózka elektrycznego. Ponadto, na rynku dostępne są także używane wózki widłowe, a dla firm z najmniejszym kapitałem, które nie mogą pozwolić sobie na zakup – opcja wynajmu wózków widłowych.