Podkładki pod mysz jako niezbędny element w ergonomicznym miejscu pracy

podkladki-pod-mysz-jako-niezbedny-element-w-ergonomicznym-miejscu-pracy

Tworzenie ergonomicznych miejsc pracy ma bardzo pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i wydajność pracowników. Co ciekawe, na ergonomię może wpływać także odpowiednia podkładka pod mysz. Dowiedz się więcej!

Czym jest ergonomiczne stanowisko pracy?

Ergonomia to nauka o pracy, która zajmuje się przystosowaniem narzędzi, środowiska oraz warunków pracy do psychofizycznych i anatomicznych możliwości człowieka. Ujmując rzecz prościej, ergonomia ma służyć stworzeniu takich warunków w miejscu pracy, które zminimalizują ryzyko wypadków i podniosą wydajność. Dawniej o ergonomicznych miejscach pracy mówiło się przede wszystkim w kontekście przemysłu, lecz obecnie bardzo wiele osób swoją pracę wykonuje przede wszystkim przed komputerem, dlatego też tak ważne stało się mówienie o ergonomicznym stanowisku pracy w przestrzeni biurowej.

Na ergonomię konkretnego miejsca pracy składa się wiele różnych czynników. Bardzo ważny jest odpowiedni sprzęt. W przypadku pracy biurowej chodzi przede wszystkim o komputer, biurko i krzesło. Co ważne, sprzęt ten nie tylko musi być obecny, ale również odpowiednio ustawiony, przykładowo monitor należy ustawić w taki sposób, aby znajdował się na wysokości wzroku. Równie istotne są ponadto takie czynniki jak oświetlenie czy temperatura. Przy organizacji miejsca pracy nie można także zapominać o detalach, takich jak np. ergonomiczna podkładka pod mysz.

Rola podkładki pod mysz

Wysokiej jakości podkładki pod mysz, które znajdziemy m.in. w ofercie firmy TiK, mają niebagatelny wpływ na wydajność pracy przy komputerze. Okazuje się bowiem, że w większości przypadków z myszy korzystamy znacznie częściej niż z klawiatury. A nawet najlepsza mysz nie będzie działać właściwie, jeśli nie będziemy mieli dobrej podkładki. Są one szczególnie istotne dla pracowników wykonujących bardzo precyzyjne zadania, np. grafików komputerowych, architektów, profesjonalnych graczy czy montażystów. Podkładka nie może być ani za duża, ani za mała, a jej rozmiar powinien być dopasowany do naszych potrzeb oraz miejsca na biurku. Bardzo istotny jest także gumowany spód, który zapobiega przemieszczaniu się podkładki po biurku. W niektórych biurach bardzo przydatne mogą okazać się także podkładki po mysz z kalendarzem lub poduszką na nadgarstek. Wszystko zależy od specyfiki danego miejsca. Nie ulega jednak wątpliwości, że podkładka pod mysz jest elementem stanowiska pracy, którego zdecydowanie nie powinniśmy lekceważyć.