Lubisz złotą biżuterię? Naucz się ją pielęgnować

Złota biżuteria już dawno przestała być synonimem luksusu i bogactwa. Dziś mamy wiele innych sposobów na podkreślenie statusu społecznego. Jednak nadal dużo osób chętnie kupuje złote precjoza. Jeśli też się do nich zaliczasz, przeczytaj, jak dbać o złotą biżuterię, by zawsze wyglądała jak nowa.

Jaką biżuterię robi się ze złota?

Teoretycznie ze złota można robić każdy rodzaj biżuterii, jednak są pewne precjoza, które wręcz proszą się o wykorzystanie złota. Przy czym warto zauważyć, że złota biżuteria nie zawsze ma klasyczny złoty kolor. Jeszcze nie tak dawno hitem było białe złoto wyglądem przypominające platynę lub srebro. W ostatnich latach coraz modniejsze staje się czarne złoto.

Co najczęściej robi się ze złota? Tradycyjnie obrączki ślubne, okazjonalne naszyjniki i wisiorki, kolczyki, a dla mężczyzn szerokie łańcuchy i spinki do mankietów. Także spinki i szpilki do krawata zrobione ze złota wyglądają nader godnie. Jeśli chodzi o droższe propozycje, to w grę wchodzą diademy lub inne wyroby ze złota wysadzane kamieniami szlachetnymi.

Jak dbać o złotą biżuterię?

Jak każda biżuteria, tak i złota może ulec zabrudzeniu lub ściemnieniu. Aby do tego nie dopuścić, warto ją regularnie czyścić. Dotyczy to przede wszystkim kolczyków, które mają bezpośredni i długotrwały kontakt z ciałem.

Mycie złotej biżuterii w domu nie jest trudne, jednak planując czyszczenie złota, trzeba się zaopatrzyć w amoniak. To popularny dodatek do domowych środków czyszczących, ale nie w każdym domu obecny.

Jeśli już mamy amoniak przygotowujemy ciepłą wodę z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do naczyń. Dodajemy kilka kropli amoniaku, moczymy złotą biżuterię, a następnie delikatnie myjemy miękką szczoteczką. Najlepsza, ze względu na nieduży rozmiar, będzie szczoteczka do zębów z wąską główką. Na koniec trzeba biżuterię wypłukać i wysuszyć.

Nie zawsze uda się umyć biżuterię w domu. Co wtedy?

Jeśli biżuteria przez długi czas była nienoszona lub zaniedbaliśmy jej czyszczenie, nadanie jej nieskazitelnego wyglądu w warunkach domowych może okazać się niemożliwe. Nie oznacza to, że biżuterię trzeba wyrzucić, a w najlepszym razie przetopić. Z pomocą przyjdzie profesjonalny salon jubilerski trudniący się produkcją i renowacją złotej biżuterii.