20 największych zwierząt na Ziemi

20. Połoz chiński

Żywią się głównie szczurami, a potrafią osiągnąć długość pięciu metrów.

 

 

19. Hipopotam

Należą do trójcy największych ssaków lądowych obok słoni i nosorożców. Hipopotamy większość swojego życia spędzają zanurzone w zbiornikach wodnych. Niech was jednak nie zmyli ich wygląd, potrafią być piekielnie szybkie i są niezwykle agresywne – odpowiadają za najwięcej śmierci spowodowanych atakami zwierząt w Afryce.

18. Sześcioszpar szary

Jego ciało potrafi osiągnąć długość pięciu metrów. Jest największy z tego podgatunku, głównie ze względu na to, że większość jego „kuzynów” wyginęło.

 

17. Rekin tygrysi

Bywają trochę większe niż sześcioszpary, bo potrafią mieć nawet sześć metrów długości. Głównie żywią się ptakami, żółwiami, fokami, a nawet delfinami.

 

16. Kobra królewska

Największy wąż jadowity na świecie – osiąga długość sześciu metrów.

 

 

15. Żyrafa

Bez wątpienia najwyższe współczesne nam zwierzę; potrafi dosięgnąć liści nawet 6 metrów nad ziemią.

 

 

14. Krokodyl nilowy

Często się mówi, że jest to drugi największy krokodyl na świecie – zaraz po krokodylu różańcowym.

 

 

13. Żarłacz biały

Hollywood uczynił go jednym z najbardziej rozpoznawanych drapieżników w ogóle. Potrafi urosnąć do długości ponad 6 metrów i faktycznie zdarza im się atakować ludzi, łódki i wszelkie unoszące się na powierzchni rzeczy. Nie dlatego, że są krwiożercze; po prostu mają słaby wzrok i sprawdzają czy to pływające coś nadaje się do jedzenia.

12. Krokodyl różańcowy

Największy gad, który stąpa po Ziemi. Długość ponad 6 metrów, twarda skóra i zęby ostre jak brzytwy.

 

 

11. Słoń morski południowy

Chociaż mogą wyglądać zabawnie na zdjęciach, to zabawne raczej nie są, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że są głównie mięsożerne.

 

 

10. Gawial gangesowy

Porównywalny do krokodyla różańcowego. Żyje w Azji i ze względu na swoje rozmiary, nie ma naturalnych wrogów.

 

9. Bieługa

Potrafią urosnąć do długości siedmiu metrów i żyją nawet 120 lat.

 

 

8. Anakonda zielona

Znaleźć ją można w Ameryce Południowej i o ile pytony bywają dłuższe, to anakonda zdecydowanie jest najcięższym wężem na Ziemi. Potrafią urosnąć do długości 7 metrów.

 

7. Ryba piła

Bardziej płaszczka, niż ryba. Bywa długa na 7 metrów.

 

 

6. Orka

Kolejne zwierzę spopularyzowane przez Hollywood. Zazwyczaj myśli się o nich jako przyjemnych stworzeniach, które przeskakują przez obręcze i robią sztuczki. Są jednak niezwykle efektywnymi zabójcami i potrafią rozprawić się z ludźmi, rekinami i innymi wielorybami.

5. Kałamarnica kolosalna

Jest tak ogromna, że ma oczy większe, niż ludzka głowa.

 

4. Berardius

Na pierwszy rzut oka może wyglądać jak przerośnięty delfin butlo nosy. I coś w tym jest, bo te zwierzęta miewają ponad 13 metrów długości.

 

3. Kaszalot

Na kaszaloty poluje się ze względu na ich wydzielinę, której używa się do produkcji świeczek, mydła i nawet smaru do maszyn. Ma największy mózg (w porównaniu do ciała) ze wszystkich zwierząt na tej liście, przez co jest również najbardziej inteligentny. Miewa ponad 20.5 metra długości i żywi się ogromnymi kałamarnicami.

2. Eubalaena japonica

Były ich dziesiątki tysięcy w oceanie, teraz jest jakieś 50, wskutek kłusownictwa. Bywa większy niż kaszalot, jednak ustępuje pod tym względem kolejnemu wielorybowi.

 

1. Płetwal błękitny

Mierzy 30 metrów i waży 180 ton – mógłby połknąć trzy szkolne autobusy. Ciężko je jednak zauważyć, bo rzadko się wynurzają.