Jakie auto warto kupić w 2022 roku i jak sfinansować ten zakup?

jakieautowartokupiuw2022roku

Przymierzasz się do zakupu nowego samochodu, lecz nadal nie możesz zdecydować się na konkretną markę i model? Wybór zależy wyłącznie od ciebie – twoich oczekiwań czy preferencji. Brak wystarczających środków nie powinien być przeszkodą z uwagi na możliwość skorzystania z finansowania na atrakcyjnych warunkach.

Często jest tak, że to budżet stanowi czynnik decydujący o zakupie pojazdu konkretnej marki. Warto jednak mieć świadomość, że w sfinansowaniu pomaga kredyt samochodowy dostępny na warunkach dopasowanych do wymagań konkretnego kredytobiorcy. W pierwszej kolejności należy wziąć swoje oczekiwania względem pojazdu, a dopiero potem podjąć decyzję o sposobie finansowania.

Zakup auta w 2022 roku – na co zwrócić uwagę?

Chociaż kryteriów wyboru samochodu jest wiele, warto zwrócić uwagę szczególnie na dwa aspekty.

Koszty tankowania pojazdu

Wydatki związane z tankowaniem samochodu sięgają kilkuset złotych w skali miesiąca. Jeśli często użytkujesz pojazd – choćby do poruszania się po mieście – warto pomyśleć o nabyciu oszczędnego samochodu.

Rozważ zakup auta hybrydowego, którego użytkowanie daje realne oszczędności związane z ograniczeniem wydatków na paliwo. Osoby, które przesiadają się do hybryd, szybko zauważają zmniejszoną częstotliwość wizyt na stacji benzynowej. Nie ma w tym nic dziwnego – wystarczy porównać średnie spalanie pojazdu hybrydowego z samochodem z silnikiem konwencjonalnym. Różnica jest kolosalna!

Wartość rezydualna

Jeśli na ten moment nie jesteś w stanie przewidzieć, czy w przyszłości sprzedasz auto, na wszelki wypadek rozejrzyj się za samochodami charakteryzującymi się wysoką wartością rezydualną. Dlaczego? Niski spadek wartości pojazdu na przestrzeni lat przełoży się na wyższą kwotę w przypadku ewentualnego zbycia auta.

W rankingach marek samochodów o wysokiej wartości rezydualnej pojawiają się najczęściej m.in. Lexus, Toyota.

Jak sfinansować zakup nowego auta? Kredyt czy gotówka?

Brak wystarczających środków wcale nie musi być przeszkodą do zakupu auta lub wyboru samochodu lepiej wpisującego się w twoje oczekiwania. Możesz skorzystać z zewnętrznego finansowania – opcją jest kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy. Kalkulacja jasno jednak wskazuje, że to drugie rozwiązanie jest korzystniejsze pod względem finansowym.

Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy (RRSO 8,99%), który charakteryzuje się:

  • niską wpłatą własną – już od 0% wartości pojazdu,
  • niską ratą dopasowaną do możliwości finansowych,
  • krótkim okresem kredytowania z opcją wymiany pojazdu bez angażowania własnych środków.

Niska rata wyliczana jest w oparciu o cenę samochodu pomniejszoną o wartość wpłaty własnej i ostatniej raty (30-40% wartości pojazdu).

Kalkulator kredytu samochodowego jasno wskazuje, że jest to jedna z najtańszych opcji pozwalających na sfinansowanie zakupu nowego auta. Niskie miesięczne zobowiązanie sprawia, że spłata kredytu nie będzie obciążeniem domowego budżetu. Ty zaś będziesz cieszyć się użytkowaniem auta oszczędnego i będącego na gwarancji producenta.