Klimatyzacja domowa – co trzeba wiedzieć?

Jak dobrać klimatyzator do powierzchni domu?

Dni upalnych w Polsce nie ma zbyt wiele, jednak kiedy takowe się przytrafiają, bywa tak, że trudno wysiedzieć nawet w przewiewnym i zacienionym miejscu. Przegrzane długotrwale ciało stanowi zagrożenie dla ludzkiego życia zwłaszcza u ciśnieniowców lub np. osób starszych, choć ani wiek, ani stan zdrowia nie są tu regułą. To, czy kupić klimatyzator jest zatem sprawą oczywistą, dlatego raczej należy postawić tu inne pytanie: co należy wiedzieć i jak mądrze wybrać odpowiedni klimatyzator domowy?

Oczywiście mowa tu cały czas o klimatyzatorach naściennych z zewnętrznym agregatem, a nie o przenośnych urządzeniach. Najważniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę jest moc chłodnicza takiego urządzenia. Aby w pełni profesjonalnie dobrać urządzenie do danego pomieszczenia, należy zmierzyć emisję ciepła i nasłonecznienie danego miejsca. Jeśli jednak nie mówi się o wielkopowierzchniowych halach czy biurowcach można przyjąć, iż jeden metr kwadratowy pokoju wymaga klimatyzacji o mocy 0,1 kW. Zatem dla pokoju o wymiarach 5 x 4 m (czyli 20 m2) wystarczy urządzenie o mocy 2 kW. Zbyt mała moc nie zapewni odpowiedniego chłodzenia.

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator składa się z kilku elementów zwanych wymiennikami ciepła. Są to parownik (część wewnętrzna) i skraplacz (część zewnętrzna). Do tego doliczyć należy jeszcze sprężarkę, zawór rozprężający i wentylatory zapewniające odprowadzanie nadmiaru ciepła z układu.

Czynnikiem przemieszczającym się przez cały układ jest zwykle gaz, freon. Najpierw jest on sprężany, co nagrzewa układ. Potem, po odebraniu tej energii przez układ chłodzenia, gaz jest rozprężany, co powoduje ochładzanie się czynnika, który z kolei ochładza powietrze wdmuchiwane do pomieszczenia.

Montaż klimatyzatora

Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest zamontować klimatyzację w całym domu (multisplit lub system kanałowy). Często jednak nie ma takiej możliwości. W takim przypadku należy rozważyć, które pomieszczenie najbardziej wymaga chłodzenia. Zwykle jest to miejsce najbardziej nagrzewające się jak kuchnia, czy najbardziej nasłoneczniony pokój albo miejsce, z którego chłodne powietrze może rozchodzić się na cały dom czy mieszkanie. Często też klimatyzacja montowana jest w sypialni, aby zapewnić mieszkańcom zdrowy i spokojny wypoczynek.

Pamiętać również należy o tym, aby wydmuchiwane powietrze nigdy nie było skierowane bezpośrednio na ludzi. Czujnik temperatury powinien być umieszczony w miejscu, w którym najczęściej przebywają domownicy, aby zapewniać odpowiedni poziom komfortu i odczuwalne chłodzenie.

Klimatyzacja – utrzymanie i koszty

Sprawne działanie klimatyzacji to jej właściwe utrzymanie. Nie wolno zapomnieć o filtrze wylotowym. Odpowiednie utrzymanie należy również zapewnić elementom takim jak skraplacz czy parownik. O tyle, o ile wymiana filtru węglowego lub filcowego nie będzie problemem dla zwykłego śmiertelnika, tak czyszczenie całego osprzętu może być już problematyczne. Do tego można wynająć wykwalifikowanego serwisanta.

Koszty zakupu urządzeń rozpoczynają się już od niespełna tysiąca złotych. Tak niska cena może jednak nie zapewnić użytkownikowi komfortowego, cichego urządzenia o właściwej wydajności dla danego lokalu. Tak więc, wszystko zależy od potrzeb i zasobności portfela kupującego. Klimatyzator można nabyć bardzo tanio, ale naprawdę dobre urządzenie może być wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych!

Źródło: Klimatyzacja Clima Warszawa