Jak dbać o czystość klimatyzatorów?

jak-dbac-o-czystosc-klimatyzatorow

Podczas upalnych dni to klimatyzatory pozwalają nam na utrzymanie komfortowej temperatury we wnętrzach. Montowane są nie tylko w lokalach użyteczności publicznej, sklepach i biurach, ale coraz częściej decydujemy się na ich montaż w domach. Niezależnie od tego, gdzie klimatyzacja zostanie zamontowana należy dbać o jej czystość. Jak to robić poprawnie?

Dlaczego należy dbać o czystość klimatyzacji?

Klimatyzator pokojowy lub ten znajdujący się w biurze i każdym innym pomieszczeniu powinien być regularnie czyszczony. Pozwoli to przede wszystkim na poprawę jego funkcjonowania, a co najważniejsze bezpieczeństwa urządzenia. Klimatyzatory posiadają różnorodne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia, kurz oraz bakterie. Dzięki nim wprowadzane do wnętrz chłodne lub ciepłe powietrze jest czyste. Wpływa to na komfort oddychania osób przebywających w pomieszczeniu z klimatyzatorem. Jeśli zaniedba się czyszczenie klimatyzacji, można spowodować namnażanie bakterii i zanieczyszczeń w urządzeniu. Dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości tego urządzenia.

Regularnie wymieniaj filtry

Jako że to filtry w klimatyzatorze mają największy wpływ, na jakość powietrza wdmuchiwanego do pomieszczenia, to ich wymiana powinna być regularna. Filtr należy wymienić zgodnie z zaleceniami producenta. Warto skorzystać z profesjonalnych usług w przypadku wymiany filtra, jakie oferuje między innymi przedsiębiorstwo JLM Air Comfort. Dodatkowo można samodzielnie czyścić wielorazowe filtry przy pomocy odkurzacza, a następnie myjąc w wodzie z dodatkiem specjalnego detergentu. Co więcej, oczyszczać warto kratkę klimatyzatora, na której również osadza się mnóstwo kurzu i brudu. Najlepiej użyć do tego odkurzacza bądź wody i wilgotnej ścierki.

Profesjonalny serwis – jak przebiega?

Bardzo ważne w poprawnym funkcjonowaniu klimatyzatorów jest regularne korzystanie z serwisu urządzenia. Klimatyzacja do mieszkań, domu, czy biur powinna być serwisowana przez profesjonalne firmy. Takie usługi obejmują nie tylko czyszczenie klimatyzatorów z powierzchownych zabrudzeń, ale również dokładne odgrzybianie, sprawdzenie najważniejszych podzespołów klimatyzatora oraz w przypadku konieczności, dokonanie drobnych napraw. Dodatkowo podczas serwisu klimatyzacji można przeprowadzić testy urządzenia oraz uzupełnić czynnik chłodzący w przypadku konieczności. Warto podkreślić, że regularne serwisowanie klimatyzatorów pozwala na wczesne wykrycie poważniejszych usterek oraz szybkie ich usunięcie, a co najważniejsze uniknięcie poważnej i kosztownej awarii.