Jak działa Nimesil? Kiedy go stosować?

Pomimo tego że do dyspozycji jest wiele środków przeciwbólowych w aptece, to nie zawsze przynoszą one oczekiwaną ulgę. Organizm każdego człowieka reaguje inaczej na substancje zawarte w lekach. Niektóre związki aktywne mogą być nieskuteczne, przez co nieprzyjemne dolegliwości nie ustępują. Jeśli stosowane dotychczas środki lecznicze zawiodły, to warto sięgnąć po Nimesil, czyli preparat o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Ma on szerokie zastosowanie, ale służy głównie do uśmierzania bólu. Stosują go bardzo często kobiety borykające się z nasilonymi bólami menstruacyjnymi. Przyjmowanie Nimesilu zawsze powinno zostać poprzedzone konsultacją lekarską.

Kiedy warto zastosować Nimesil, jak on działa?

Nimesil jest lekiem niesteroidowym, który redukuje ból, niweluje stan zapalny, obniża gorączkę. Można go kupić w aptece wyłącznie po okazaniu recepty. Nie powinno się go traktować jako pierwszego leku ze względu na jego silne działanie i możliwość wystąpienia szeregu działań niepożądanych. Lek wchłania się bardzo szybko, dzięki czemu można liczyć na zredukowanie uporczywych dolegliwości już po kilkunastu minutach. Wskazaniem do stosowania Nimesilu jest silny, uporczywy ból. Najwyższe stężenie substancji czynnej następuje po około dwóch godzinach od przyjęcia leku. Nimesulid działa hamująco na aktywność enzymu niezbędnego do syntetyzowania prostaglandyn. Preparat ma postać granulatu do przygotowania zawiesiny stosowanej doustnie.

Nimesil powinno się przyjmować po spożyciu posiłku, dwie saszetki na dobę. Wystarczy rozpuścić zawartość saszetki w połowie szklanki wody. Lek należy traktować jako środek doraźny do krótkotrwałego stosowania. Nie powinno się zażywać go dłużej niż przez dwa tygodnie. Może być on stosowany wyłącznie przez osoby dorosłe i dzieci powyżej dwunastego roku życia. Pomimo tego że Nimesil działa przeciwgorączkowo, to jednak przyjmuje się go w celu złagodzenia bolesnego miesiączkowania. Sięga się po niego w stanach ostrych. Jeśli będzie się stosować Nimesil w małych dawkach i przez krótki czas, to zmniejszy się ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych.

Jakie mogą wystąpić działania niepożądane przy stosowaniu leku Nimesil?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania Nimesilu: uszkodzenie/niewydolność wątroby, choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy, niewydolność nerek, nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, grypa, III trymestr ciąży, laktacja, krwawienia, niewydolność serca. Jeśli ktoś używa substancji mających negatywny wpływ na pracę wątroby, to również nie powinno się dodatkowo sięgać po Nimesil. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób z zaburzeniami czynności serca, chorobami układu sercowo-naczyniowego, obrzękami, nadciśnieniem tętniczym krwi, reakcjami skórnymi, cukrzycą. W przypadku leku Nimesil istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia rozmaitych działań niepożądanych, dlatego należy traktować go jako preparat drugiego wyboru. U wielu osób pojawiają się nudności, wymioty, biegunka, zgaga, nadaktywność enzymów wątrobowych. Rzadziej występują krwawienia żołądka/jelit, perforacje dwunastnicy i żołądka, zapalenie jelit/żołądka, owrzodzenia, nadciśnienie, duszności, skórne reakcje alergiczne. Zdarzają się także działania niepożądane w postaci bólu brzucha, niestrawności, zapalenia jamy ustnej, problemów z oddawaniem moczu, krwawych wymiotów, obrzęków, niewydolności serca, uszkodzenia wątroby.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help