Leki przeciwhistaminowe są stosowane przez wielu pacjentów. Głównym wskazaniem do ich zastosowania są różnego rodzaju reakcje alergiczne, które są związane z działaniem histaminy. Zadaniem leków przeciwhistaminowych jest zablokowanie odpowiedzialnych za alergie receptorów i zredukowanie dzięki temu powstających objawów. W artykule dokładniej opisujemy, jakie są rodzaje dostępnych obecnie w aptekach leków przeciwhistaminowych, jakie mogą być skutki uboczne ich przyjmowania oraz czy każdy pacjent ma możliwość ich stosowania, czyli kupienia bez przepisanej przez lekarza recepty.
Rodzaje leków przeciwhistaminowych
Obecnie w aptekach dostępne są 2 główne rodzaje leków przeciwhistaminowych. Podstawowym rodzajem tego typu leków są preparaty o przedłużonym działaniu, które nie tylko niwelują działanie receptorów histaminy, ale również uniemożliwiają rozprzestrzenianie się stanu zapalanego. Ich największymi zaletami są długi czas działania i brak skutków ubocznych związanych np. ze zwiększoną sennością i zaburzeniami refleksu. Oprócz nich pacjenci mogą się także zdecydować na inne leki przeciwhistaminowe, które działają szybko, ale też jednocześnie krócej. Oprócz krótkiego czasu działania, ich wadami są też możliwe objawu uboczne, czyli m.in. duża senność i zaburzenia skupienia i refleksu.
Czy stosowanie leków przeciwhistaminowych może mieć jakieś skutki uboczne?
Częste stosowanie leków przeciwhistaminowych może się wiązać z powstawaniem różnego rodzaju skutków ubocznych. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:
Podział leków przeciwhistaminowych na starszą i nowszą generację pozwala nie tylko określić sposób ich działania, ale również przewidzieć możliwe skutki uboczne związane z ich przyjmowaniem. Starsze leki przeciwhistaminowe miały szersze działanie i w związku z tym mogły powodować też więcej działań niepożądanych. Wśród nich znajdują się nie tylko senność oraz zaburzenia koncentracji i refleksu, ale także różnego typu objawy związane z funkcjonowaniem wątroby, układu nerwowego oraz układu krwionośnego. Niektórzy pacjenci po przyjęciu leków przeciwhistaminowych zauważają u siebie też zwiększenie apetytu, a po pewnym czasie również zwiększenie masy ciała.
Ze względu na możliwość pojawienie się różnego rodzaju skutków ubocznych, obecnie częściej zaleca się pacjentom stosowanie leków nowszych, czyli II generacji. Są one obecnie podstawą w terapiach przeciwalergicznych i są w stanie znacznie załagodzić powstające w wyniku alergii objawy.
W aptekach obecnie dostępnych jest wiele rodzajów leków na alergie. Wśród nich są zarówno leki ogólnie dostępne, czyli leki bez recepty, jak i takie, które mogą być udostępnione pacjentowi wyłącznie po pokazaniu przez niego wystawionej przez lekarza recepty.