Jak ograniczyć zużycie prądu latem?

Wydawać by się mogło, że latem, gdy dni są dłuższe, w naszych gospodarstwach domowych zużywamy znacznie mniej prądu. W praktyce rachunki za zużycie energii elektrycznej nie zawsze potwierdzają ten tezę. Jak ograniczać zużycie prądu latem i płacić mniej?

Nie korzystaj z prądu w trakcie urlopu

Często niesłusznie największe zużycie prądu przepisujemy oświetleniu i telewizorowi. Jednak obecnie coraz częściej korzystamy z energooszczędnych żarówek LED, a latem więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu nie uruchamiając telewizora. Prawdziwym domowym pożeraczem prądu jest lodówka, która pracuje non stop. Jeśli planujesz dłuższy urlop, postaraj się ją opróżnić i odłączyć od źródła zasilania. Będzie to spora oszczędność. Nieco mniejszy efekt osiągniesz czyniąc to samo z innymi urządzeniami elektrycznymi, które pobierają prąd choćby ze względu na obecne diody.

Nie przegrzewaj wnętrza

Latem nie warto przegrzewać wnętrza budynku, nie tylko ze względu na własny komfort termiczny. W ciepłym pomieszczeniu wspomniana już lodówka potrzebuje znacznie więcej energii, by osiągnąć wskazaną temperaturę. Mocno nagrzane wnętrze oznacza konieczność użycia wentylatora, a w niektórych domach także klimatyzacji. Niekiedy da się tego uniknąć dbając o odpowiednie zacienienie okien, a także wietrząc mieszkanie w sposób racjonalny. Wieczorem i o poranku warto wręcz stworzyć solidny przeciąg, bo temperatura na zewnątrz jest sporo niższa.

Używaj klimatyzacji racjonalnie

Również klimatyzatory, a nawet wentylatory pobierają latem mnóstwo energii elektrycznej. W trakcie upałów trudno z nich zrezygnować, ale opłacalna może okazać się wymiana tych urządzeń na bardziej energooszczędna. Wybierając klimatyzator zwróć na to uwagę, na rynku dostępne są modele o klasie energetycznej A+++. Dostosuj także moc urządzenia do powierzchni mieszkania.

Nie tylko ograniczenie zużycia – zmień sprzedawcę, jeśli się to opłaca

Jeśli uważasz, że wciąż płacisz za prąd za dużo, być może oszczędności przyniesie Ci zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Można dokonać jej za darmo i bez zbędnych formalności, o czym więcej przeczytasz pod adresem: https://poprostuenergia.pl/.