Jakie klucze są stosowane przez mechaników samochodowych?

jakie-klucze-sa-stosowane-przez-mechanikow-samochodowych

Chciałbyś zostać klientem warsztatu samochodowego, w którym brakuje profesjonalnych narzędzi? Z pewnością nie! Ponieważ jakość wykonanej naprawy i serwisu pojazdu zależy nie tylko od umiejętności mechaniką, ale w dużej mierze również od wyposażenia warsztatu. Dlatego żaden mechanik samochodowy nie może pracować bez solidnych narzędzi. Wśród nich nie może zabraknąć specjalistycznych kluczy.

Dlaczego profesjonalne klucze są ważne?

Każdy warsztat samochodowy podlega zasadom rynku. Musi więc pozyskiwać i zdobywać zaufanie klientów, tak aby mógł wypracowywać zysk i utrzymać się na rynku. Do tego konieczne jest profesjonalne działanie, co w przypadku serwisu pojazdów oznacza skuteczną i szybką naprawę aut. Do tego jednak oprócz wykwalifikowanych mechaników konieczne są specjalistyczne narzędzia. Jak przekonują przedstawiciele sklepu motoryzacyjnego Rozruch z Raciborza, największym zainteresowaniem mechaników samochodowych cieszą się różnego typu klucze warsztatowe, bez których funkcjonowanie dobrego auto serwisu nie jest możliwe.

Klucze warsztatowe

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że najważniejszymi narzędziami w profesjonalnym serwisie samochodowym są klucze warsztatowe. Pełny zestawów rozmaitych typów kluczy umożliwia mechanikom efektywną pracę i wykonywanie skomplikowanych prac naprawczych, serwisowych, a także zaawansowanych remontów kapitalnych. W arsenale mechanika samochodowego powinny znaleźć się:

  • Klucze płaskie, służące do odkręcania nakrętek i śrub, najczęściej o 6-kątnych łbach. Są to klucze dwustronne, wykonane z wytrzymałej stali chromowo-wanadowej.
  • Klucze oczkowe podobnie jak klucze płaskie występujące w wersjach dwustronnych, gdzie drugą stroną jest klucz oczkowyróżniący się o 1 lub 2 rozmiary.
  • Klucze płasko oczkowe, będące połączeniem klucza płaskiego z oczkowym, w których obie strony klucza są w tym samym rozmiarze. Dobrym przykładem tego typu kluczy są produkty marki King Tony. Firma oferuje różnej wielkości zestawy kluczy metrycznych i calowych w wygodnym etui przystosowanym do powieszenia na ścianie.
  • Klucze nasadowe, składające się z nasadki o sześciokątnym lub dwunastokątnym otworze na nakrętkę albo śrubę oraz z różnego typu uchwytów. Dostępne są najczęściej w dużych zestawach.
  • Klucze imbusowe, przeznaczone do wkręcania i wykręcania śrub z odpowiednimi łbami. Imbusy dostępne są w standardzie metrycznym i calowym.
  • Klucze gwiazdkowe typu Torx o charakterystycznym kształcie końcówki w formie sześcioramiennej gwiazdy z otworem w środku. Taka budowa klucza i śruby zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi do niektórych urządzeń.