Fototapeta do nauki geografii dla dzieci i dorosłych

fototapeta-do-nauki-geografii-dla-dzieci-i-doroslych

Nauka geografii z fototapet nie jest ekstrawagancją, lecz praktycznym sposobem przyswajania i utrwalania wiedzy. Mapa zreprodukowana na powierzchni kilku czy kilkunastu metrów kwadratowych nabiera nowej atrakcyjności – zarówno w wymiarze estetycznym, jak i poznawczym. Dzięki temu fototapety z motywem map są jednocześnie świetnym materiałem edukacyjnym, jak i dekoracyjnym. Poznaj ich potencjał i możliwości zastosowania.

Tematy kartograficzne na fototapetach są realizowane na wiele różnych treściowo i formalnie sposobów. Najbardziej oczywiste są fototapety z mapami, które dokładnie oddają prawdziwe materiały kartograficzne. Obok nich nie brakuje map, które mają charakter umowny – w których nad realistycznym odtworzeniem detali dominują elementy dydaktyczne lub czysto estetyczne.

Fototapety z mapami do nauki geografii

Mapa, fizyczna lub polityczna, jest atrakcyjnym wizualnie obiektem graficznym. Zreprodukowane w skali makro mapy sprawdzają się jako dekoracja i pomoc w nauce geografii i biologii (mapy zoologiczne i botaniczne). Z tego powodu świetnie nadają się do pokrycia ścian w pokoju dziecka czy nastolatka.

Codzienne obcowanie z mapą skutecznie utrwala świadomość kształtu kontynentów, przebiegu granic czy lokalizacji ważnych obiektów geograficznych. Łatwa dostępność wzmacnia skuteczność oddziaływania: mapa wydrukowana na fototapecie jest zawsze pod ręką – nie wymaga uruchamiania komputera czy otwierania atlasu. Jednocześnie stanowi bardzo estetyczny sposób wykończenia ścian.

O innych możliwościach wykorzystania tapet z mapami mówi doradca ze sklepu online z fototapetami na ścianę Kraina Barw: – Zastosowanie motywów kartograficznych w dekoracji ścian nie ogranicza się do mieszkań prywatnych. Edukacyjne tapety z realistycznie zreprodukowanymi mapami doskonale nadają się do użycia w przedszkolach, szkołach, domach kultury. Można je też z powodzeniem stosować we wnętrzach komercyjnych: w kawiarniach, lokalach usługowych czy biurach. Jest to szczególnie uzasadnione w tych miejscach, które skupiają klientów lub pracowników pochodzących z różnych części świata – reprezentantów różnych narodowości i kultur. Fototapeta z mapą świata subtelnie podkreśla charakter miejsca.

Geografia historyczna w salonie i w sypialni

Współczesne mapy wyróżniają się przede wszystkim walorami poznawczymi. Inaczej jest w przypadku map historycznych. Dzieła kartografów sprzed setek lat mają duże walory estetyczne: wzrok przyciąga ich oryginalna kolorystyka (zazwyczaj sepie i brązy), odręczne opisy oraz bogactwo ozdobnych rysunków i ornamentów.

Tapety z reprodukcjami starych map doskonale komponują się z wyposażeniem wnętrz w stylu klasycznym, industrialnym czy eklektycznym. Kolorystyka dawnych planów i map pasuje do mebli tapicerowanych naturalną skórą, do drewnianych regałów z książkami, rzeźbionych szaf i komód oraz różnego rodzaju antyków (lub ich kopii), np. ozdobnych lamp i zegarów. Fototapety prezentujące stare mapy i plany świetnie wyglądają w salonach i sypialniach. Jednak równie skutecznie budują klimat w lokalach gastronomicznych, klubach czy hotelach urządzonych w stylu marynistycznym.

Z tapet z reprodukcjami dawnych map trudno uczyć się geografii. Jednak są one doskonałym źródłem informacji historycznych na temat tego, jak nasi przodkowie wyobrażali sobie świat – kontynenty i granice państw, ukształtowanie terenu, a często także ludzi oraz rośliny i zwierzęta z poszczególnych miejsc na kuli ziemskiej.

Kartografia artystyczna i kosmiczna na Twojej ścianie

Niezwykle interesującą odmianą fototapet z motywami kartograficznymi są wydruki, na których potraktowano mapy jako element kreacji artystycznej – pretekst do eksperymentów z kolorem i formą. Ich efektem są zaskakujące, abstrakcyjne obrazy, które można dopasować do każdego wnętrza i dowolnego stylu aranżacyjnego.

Wartą zainteresowania grupę tworzą fototapety z mapami nocnego nieba. Kosmiczna kartografia doskonale nadaje się do tapetowania sypialni. Klasyczną lokalizacją jest ściana za wezgłowiem łóżka. Jeżeli jednak masz ochotę na odrobinę ekstrawagancji, przyklej tapetę na suficie nad łóżkiem – kontemplacja odległych galaktyk stanie się możliwa bez wychodzenia z pościeli.

Fototapety z mapami dają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Możesz dopasować je do wnętrza o dowolnej wielkości i do każdego stylu aranżacji. Idealnie sprawdzają się w mieszkaniach prywatnych i w lokalach komercyjnych.