Jak często należy badać wzrok?

jak-czesto-nalezy-badac-wzrok2

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów każdego człowieka. Dzięki niemu można bez problemu poruszać się po świecie. Dodatkowo odpowiada on za ocenę odległości od danego przedmiotu, co pozwala na zachowanie własnego oraz innych bezpieczeństwa. Dlatego zaleca się, aby raz na jakiś czas przeprowadzić kontrolę wzroku. Ocenie zostanie poddana ostrość widzenia, a także ciśnienie dna oka.

Jakie są najczęstsze choroby oczu?

Najczęściej problemy ze wzrokiem dotyczą ostrości widzenia. Wiele osób korzysta z okularów korekcyjnych, które redukują krótko lub dalekowzroczność. Poza tym dzięki nim można poradzić sobie z astygmatyzmem, czyli zaburzeniem symetrii obrotowej gałki ocznej. Natomiast, w późniejszych latach u wszystkich ludzi pojawia się prezbiopia, czyli tak zwana starczowzroczność.

U niektórych ludzi rozwijają się także inne problemy ze wzrokiem. Mogą być to między innymi jaskra oraz zaćma. Schorzenia te nie są już łatwe do leczenia i nie wystarczy noszenie okularów. Dodatkowo okuliści mierzą się również z zapaleniem rogówki lub tęczówka także ze zwyrodnieniem plamki żółtej.

Kiedy dokładnie należy badać wzrok?

Chcąc zadbać o swój wzrok, warto raz na jakiś czas udać się na wizytę do okulisty. Regularne badanie tego narządu pozwoli w porę wykryć pojawiające się ognisko choroby. O tym, co jaki czas należy wybrać się do specjalisty, decyduje w głównej mierze wiek. Lecz niezwłoczna wizyta konieczna jest w przypadku zauważenia najmniejszych problemów z widzeniem.

Zaleca się, aby dzieci w wieku niemowlęcym oraz szkolnym były badane przynajmniej raz do roku. Czas ten, w szczególności czas dojrzewania może spowodować powstanie problemów w szczególności z ostrością widzenia. Osoby starsze warto, aby taką kontrolę odbywały przynajmniej co dwa-trzy lata. Natomiast w przypadku seniorów rekomendowana jest coroczna konsultacja ze specjalistą.

Gdzie udać się na badanie wzroku?

Na badanie wzroku należy się umówić do okulisty. Ten specjalista od oczu ma niezbędną wiedzę do oceny, w jakim stanie są oczy. Przeprowadzi on konieczne testy, w tym zbada wadę wzroku, zmierzy ciśnienie dna oka oraz obejrzy z bliska samą gałkę oczną, czy nie pojawiają się tam żadne zmiany lub zwyrodnienia.

Na taką wizytę można się umówić między innymi do salonu LUXOPTICA. Okuliści tam pracujący mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt, który jest w stanie dokładnie pokazać stan wzroku. Dzięki takiej opiece medycznej pacjent będzie przez długi czas mógł bez problemu korzystać z jednego z najważniejszych zmysłów, jakim jest wzrok.