Nowoczesna technologie i urządzenia medyczne przynoszą ulgę w bólu, pomagają leczyć wiele dolegliwości, a nierzadko stanowią również alternatywę dla operacji chirurgicznych. Jedną z coraz bardziej popularnych technik jest zastosowanie fali uderzeniowej w rehabilitacji schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Na czym polega ta metoda i kiedy może być pomocna? Wyjaśniamy.
Czym jest terapia falą uderzeniową?
Zabiegi z zastosowaniem fali uderzeniowej to innowacyjna metoda rehabilitacyjna zalecana w przypadku dolegliwości więzadeł, ścięgien, mięśni, kości czy torebek stawowych. Terapia polega na wykorzystaniu fali mechanicznej o niewielkiej częstotliwości w warunkach podwyższonego ciśnienia, wytwarzanej przez specjalny aparat. Głowicę aparatu przykłada się do miejsc zmienionych chorobowo, co pozwala na zmniejszenie napięcia mięśni, pobudzenie cyrkulacji krwi czy produkcji kolagenu. Okazuje się, że regularna stymulacja falą uderzeniową może być pomocna w leczeniu wielu schorzeń, a niekiedy nawet pozwala uniknąć inwazyjnej operacji chirurgicznej.
Wskazania
Fala uderzeniowa może być skutecznym sposobem na leczenie wielu jednostek chorobowych, takich jak np.:
- zapalenie ścięgien,
- ostroga piętowa,
- łokieć tenisisty,
- zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka,
- urazy kręgosłupa i stawu barkowego.
Terapię taką można z powodzeniem stosować również w rehabilitacji po różnego rodzaju urazach. Przyniesie ulgę pacjentom cierpiącym na bóle kręgosłupa, stawu czy ścięgien. Warunkiem skuteczności metody jest odpowiednia częstotliwość. Fizjoterapeuci zalecają regularne serie zabiegów, a pierwsze efekty widoczne są po ok. 3-5 sesjach. Przeciwwskazaniem do terapii jest np. hemofilia, okres ciąży i karmienia piersią, infekcje i stany gorączkowe, implanty, rozrusznik serca. Przed zastosowaniem fali należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. W Gdańsku zabiegi z zastosowaniem fali uderzeniowej można wykonać w poradni Dobra Diagnostyka.
Zalety
Wśród najważniejszych korzyści wynikających z zastosowania tego typu rehabilitacji do leczenia dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego można wymienić m.in.:
- szybkie i długotrwałe efekty,
- nieinwazyjność,
- działanie przeciwbólowe,
- relaksację mięśni i więzadeł,
- możliwość uniknięcia operacji,
- szybką poprawę stanu zdrowia.
Warto również dodać, że zabieg jest bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Fala uderzeniowa poprawia metabolizm i rozpuszcza zwapniałe fibroblasty, przyczyniając się do ogólnej poprawy kondycji organizmu.