Jakie zanieczyszczenia zwalcza ozonator?

jakie-zanieczyszczenia-zwalcza-ozonator

Ozonator to urządzenie generujące ozon. Jest to gaz o silnych właściwościach bakteriobójczych i aseptycznych. Z tego względu stosowany jest do dezynfekcji wody, układów klimatyzacji, samochodów, powietrza oraz powierzchni użytkowych. Ozonowanie to zabieg z roku na rok cieszący się coraz większą popularnością, podczas którego wykorzystuje się ozon do oczyszczania i dezynfekcji zamkniętych pomieszczeń.

Jak jest zbudowany i jak działa ozonator?

Ozonatory, które można kupić m.in. w firmie Klimawent, to urządzenia elektryczne nazywane inaczej generatorami ozonu. Ich zadanie polega na wytwarzaniu ozonu. Zasada działania takiego urządzenia jest stosunkowo prosta – przetwarza ono znajdujący się w powietrzu tlen na ozon. Sercem każdego ozonatora jest generator różnicy potencjałów elektrycznych, gdzie dochodzi do wyładowań koronowych, podczas których wpadające w ten obszar dwuatomowe cząsteczki tlenu są rozrywane na pojedyncze atomy. Gdy wydostaną się one z rejonu wyładowań, niemal natychmiast łączą się z tlenem znajdującym się w powietrzu, tworząc tzw. tritlen, czyli trójatomową cząsteczkę ozonu. Ozonator składa się również z: wlotu powietrza, filtru pyłowego, wentylatora, kratki zabezpieczającej oraz wylotu ozonu.

Czym charakteryzuje się ozon i dlaczego jest wykorzystywany do dezynfekcji?

Ozon to alotropowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. W warunkach naturalnych gromadzi się w stratosferze, gdzie tworzy cenną warstwę ozonową chroniącą naszą planetę przed zabójczym promieniowaniem słonecznym. Występuje pod postacią gazu o niebieskim zabarwieniu, a jego gęstość jest większa od gęstości powietrza. Powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych np. podczas burzy. To właśnie ze względu na nasycenie ozonem powietrze po burzy ma tak charakterystyczny zapach.

Ozon znany jest ze swoich silnych właściwości aseptycznych. Działa bakteriobójczo, niszczy wirusy, zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV, a w pomieszczeniach zamkniętych usuwa przykre zapachy. Jego skuteczność w unicestwianiu bakterii, wirusów, zarodników grzybów i pleśni, roztoczy oraz innych drobnoustrojów jest tak wysoka, że jest powszechnie wykorzystywany w szpitalach do wyjaławiania sal operacyjnych. Ozonowanie daje gwarancję zachowania najwyższej sterylności, gdyż dzięki swojej lotnej postaci ozon dociera nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków i miejsc, których nie można zdezynfekować tradycyjnymi metodami.

Ozon jest toksyczny dla wszystkich organizmów żywych oddychających tlenem, dlatego podczas ozonowania w dezynfekowanych pomieszczeniach nie mogą przebywać zwierzęta ani ludzie. Na szczęście jest to gaz nietrwały, więc stosunkowo szybko rozpada się z powrotem do postaci dwuatomowego tlenu. Po zakończeniu dezynfekcji należy odczekać z wejściem do oczyszczanego pomieszczenia aż do momentu, kiedy lampka kontrolna znajdująca się na obudowie ozonatora zgaśnie.

W jaki sposób ozon niszczy niebezpieczne drobnoustroje?

Wytworzony przez ozonator ozon unosi się w powietrzu i osiada na powierzchni mebli, ścian i wszystkich przedmiotów znajdujących się w dezynfekowanym wnętrzu. Kiedy napotka na swojej drodze drobnoustrój lub szkodliwy dla ludzkiego organizmu związek organiczny, natychmiast wchodzi z nim w reakcję chemiczną. Ozon jest gazem silnie utleniającym, dlatego po kontakcie z jakimkolwiek drobnoustrojem bardzo szybko przerywa jego ścianę komórkową, co prowadzi do jego unicestwienia.

Ozon skutecznie rozprawia się z bakteriami, wirusami (w tym z tak groźnymi wirusami jak np. wirus Polio, parwowirusy czy SARS-CoV-2), grzybami, pleśnią, roztoczami oraz innymi alergenami. Hamuje też rozwój glonów i pierwotniaków w wodzie. Dodatkowo eliminuje z pomieszczeń nieprzyjemne i uciążliwe zapachy, których trudno jest się pozbyć, stosując tradycyjne metody. Dzięki swoim właściwościom wnętrza po ozonowaniu są sterylne i czyste, a powietrze tak świeże, jak zaraz po burzy. Regularnie przeprowadzane ozonowanie poprawia jakość powietrza, wyjaławia je oraz wszystkie przedmioty i meble znajdujące się w pomieszczeniu, a także przyczynia się do ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym.