Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lampy ogrodowej?

na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru-lampy-ogrodowej

Oświetlenie zewnętrzne odgrywa ważną rolę oddziałującą nie tylko na funkcjonalność i bezpieczeństwo przydomowej przestrzeni, ale również jej estetykę. Z tego powodu konkretne rozwiązanie powinno łączyć w sobie wszystkie te cechy. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele różnych modeli lamp ogrodowych w rozmaitych kształtach i kolorach. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Podpowiadamy.

Sposób mocowania lamp ogrodowych

Lampy ogrodowe mogą być montowane do fasady budynku lub do podłoża. Jest to ważne kryterium, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnego rozwiązania. Te pierwsze wykorzystywane są nie tylko do oświetlenia ogrodu, ale również tarasów i balkonów. Kinkiety ogrodowe najczęściej montowane są przy wejściu, aby zagwarantować sobie komfortowy dostęp do zamykania drzwi.

Z kolei stojące lampy ogrodowe wykorzystywane są, aby oświetlić wybrany fragment przydomowej przestrzeni. Można zbudować z nich także ścieżki prowadzące np. do altany lub do garażu zewnętrznego.

Rodzaje lamp ogrodowych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp ogrodowych. Wśród nich wyróżnia się:

  • słupki — to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów oświetlenia, charakteryzujący się szerokim zakresem zastosowań. Wykorzystuje się je do wyznaczenia ścieżek i alejek. Na rynku dostępne są modele, które świetnie sprawdzą się zarówno na nowoczesnych posesjach jak i tych w klasycznym lub rustykalnym stylu.
  • reflektory — rozwiązanie to wykorzystywane jest głównie do oświetlenia bram wjazdowych i garażów. Często wyposażone są we wbudowane czujniki ruchu, które automatycznie włączają i wyłączają takie urządzenie, co jest bardzo komfortowe zwłaszcza dla kierowców.
  • kinkiety — lampy te montowane są do ścian. Dostępne są w różnego rodzaju kształtach, dzięki czemu stanowią eleganckie i praktyczne wykończenie ogrodu lub tarasu.
  • lampy nawierzchniowe — takie produkty mocowane są bezpośrednio w nawierzchni. Nie należy się obawiać tego rozwiązania, ponieważ cechuje się wysoką odpornością nawet na duży nacisk.

Estetyka lampy ogrodowej

Wybierając lampę ogrodową, warto zwrócić również uwagę na jej aspekt estetyczny. Najlepiej zastosować rozwiązanie od producenta, który posiada szeroki wybór modeli i podąża na bieżąco za aktualnymi trendami w oświetleniu, takiego jak: Lampy RADEX. Konkretny fason powinien być dostosowany do ogólnej stylistyki i kolorystyki budynku. Istnieją jednak modele, które charakteryzują się ponadczasową formą, dzięki czemu świetnie będą współgrały niemal z każdym wystrojem domu.