Europejski Nakaz Aresztowania – czym jest i jak można się od niego uchylić?

Europejski Nakaz Aresztowania – czym jest i jak można się od niego uchylić

Problemy z prawem niekoniecznie muszą zawsze dotyczyć tylko przestępców. Czasami z uwagi na koleje losu albo po prostu pomyłkę, możemy być dotknięci różnymi kłopotami związanymi z przepisami. Może być na przykład wydany europejski nakaz aresztowania, a więc powinniśmy wtedy wiedzieć, jak się zachować.

Jak skutecznie bronić się przed niesłusznym oskarżeniem?

Prawo, jak wiadomo, będzie niezwykle skomplikowane, a szczególnie komplikacje takie będą nas dotyczyły, jeżeli chodzi o przepisy obowiązujące również w innych krajach. Niekoniecznie też oczywiście będziemy zawsze zorientowani we wszystkich takich tematach, szczególnie wtedy, jeżeli pierwszy raz znajdujemy się w takiej niezbyt komfortowej sytuacji. Z różnych powodów może być wydany europejski nakaz aresztowania, ponieważ będziemy na przykład podejrzani lub nawet już oskarżeni o popełnienie jakiegoś przestępstwa. Dokument taki jest wydawany, gdy będziemy przebywali na terytorium innego państwa. W takich okolicznościach na pewno jednak warto skontaktować się ze specjalistą takim. Sprawdź ofertę przeszukując Google, np. przez frazy prawnik Warszawa, czy adwokat łódź sprawy karne. Oczywiście każda sytuacja będzie trochę inna. Najważniejsze będzie skontaktowanie się z jakąś dobrą kancelarią. Przede wszystkim więc musimy sobie uzmysłowić, że kluczowe będzie podporządkowanie się przepisom, choć my też przecież będziemy przez niechronieni.

Czy można uchylić europejski nakaz aresztowania?

Okazuje się też, że w praktyce będziemy mieli całkiem spore pole manewru, o czym zresztą poinformuje nas jakiś doświadczony radca prawny albo adwokat. Jest wiele najróżniejszych sytuacji, gdy nakaz aresztowania może być uchylony. Powodem może być, chociażby przedawnienie zasądzonego wyroku. Poza tym nakaz może być odroczony z uwagi na wystąpienie choroby psychicznej albo innej ciężkiej choroby. Dodatkowo nakaz taki może być również odroczony w sytuacji, gdyby wykonanie pociągałoby za sobą bardzo poważne skutki dla skazanego albo rodziny. Poza tym występują również sytuacje, gdy europejski nakaz aresztowania może być zamieniony na karę grzywny. Bezwzględnie jednak właśnie do gry musi wkroczyć jakiś doświadczony prawnik, który jest bardzo dobrze zorientowany w takich tematach i może sprawę zweryfikować od ręki. Przede wszystkim może ustalić, czy został wydany taki nakaz no i pomoże uzyskać list żelazny. Dokonana będzie więc bardzo szybka analiza i ocena tego, czy można na przykład nakaz zamienić na karę grzywny, czy też może areszt domowy.