Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – jaka jest różnica?

Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – jaka jest różnica?

Ponieważ planujesz założyć działalność gospodarczą, rozglądasz się za urządzeniem do ewidencjonowania sprzedaży? Do wyboru masz kasy fiskalne i drukarki fiskalne z dostępem do internetu. Zastanawiasz się, jaka jest różnica między tymi rozwiązaniami? Podpowiadamy!

Kasy fiskalne a drukarki fiskalne z dostępem do internetu – różnice

Zarówno kasy fiskalne, jak i drukarki fiskalne z dostępem do internetu są projektowane i produkowane w tym samym celu – aby umożliwić ewidencjonowanie sprzedaży produktów i usług. Między tymi urządzeniami jest jednak sporo różnic, a najistotniejsza z nich dotyczy sposobu działania. Drukarki fiskalne z dostępem do internetu – w przeciwieństwie do kas fiskalnych – wymagają dodatkowego sprzętu.

Do funkcjonowania drukarki fiskalnej potrzebna jest aplikacja sprzedażowa. Może ona zostać zainstalowana np. na komputerze czy tablecie. Inaczej mówiąc, drukarka fiskalna nie jest urządzeniem samodzielnym. Korzystanie z niej jej uzależnione od zakupu dodatkowego sprzętu i oprogramowania. Ma to swoje dalsze konsekwencje – drukarki fiskalne z dostępem do internetu oferują więcej możliwości.

Przykładowe drukarki fiskalne z dostępem do internetu można zobaczyć na tej stronie: https://www.escsa.pl/sklep/drukarki-fiskalne-online.html.

Drukarki fiskalne z dostępem do internetu – jakie dają możliwości?

Jednym z powodów, dla których część przedsiębiorców wybiera drukarki fiskalne z dostępem do internetu zamiast kas fiskalnych, są ich możliwości. Urządzenia te są tak zaprojektowane, że umożliwiają choćby:

  • Sprawdzenie stanów magazynowych
  • Drukowanie różnych dokumentów niefiskalnych, np. potwierdzeń
  • Stosowanie rozmaitych systemów rabatowych

To właśnie rozbudowane funkcjonalności drukarek fiskalnych z dostępem do internetu sprawiają, że niektórzy przedsiębiorcy wybierają je zamiast standardowych kas fiskalnych.

Jakie firmy najczęściej korzystają z drukarek z dostępem do internetu?

Drukarki z dostępem do internetu pozwalają na więcej niż kasy fiskalne. Z tego względu są wybierane głównie przez przedsiębiorców, którzy w stałej ofercie mają wiele produktów. Przykładowe punkty sprzedaży, w których sprawdzi się drukarka fiskalna, to:

  • Stacje benzynowe
  • Drogerie i salony kosmetyczne, w których klientki mogą kompleksowo zaopatrzyć się w produkty do pielęgnacji skóry
  • Sklepy spożywcze
  • Sklepy odzieżowe
  • Sklepy ze sprzętem RTV i AGD

Lista punktów, w których wykorzystuje się drukarki z dostępem do internetu, jest długa. Zdarza się, że przedsiębiorca najpierw decyduje się na kasę fiskalną, a po pewnym czasie, gdy biznes się rozrasta, wybiera drukarkę fiskalną.