Dysk SAS – dla kogo jest dedykowany, co go wyróżnia?

Obsługują przemysłowy standard w segmencie komponentów dla elektroniki, czyli dedykowane są dla podmiotów, które wykorzystują serwery w codziennej pracy.

Obsługują przemysłowy standard w segmencie komponentów dla elektroniki, czyli dedykowane są dla podmiotów, które wykorzystują serwery w codziennej pracy. Czym się wyróżniają, dla jakich firm i instytucji są dedykowane? Przeczytaj i sprawdź.

SAS to Dyski Serial Attached SCSI, jak wspomnieliśmy wyżej – dedykowane są dla segmentu przemysłowego, czyli takiego, który użytkuje serwery oraz potrzebuje stale optymalizować wartości pracy. Dyski SAS działają następująco: wykonują zestaw komend dysków SCSI w funkcjach zaawansowanych. Porównując je do dysków NLSAS i SATA – dyski SAS są bardziej wydajne oraz skuteczne szczególnie przy dużych obciążeniach.

Dysk SAS – cechy

  • Praktycznie niezawodność – średni czas, jaki upływa pomiędzy poszczególnymi awariami MTBF (czyli Mean Time Between Failures_ to 1,6 miliona godzin – czyli 182 lata. Taki okres wyraźnie pokazuje poziom skuteczności i niezawodności dysków SAS.
  • Zwiększona prędkość obrotu talerza – porównując ten parametr z innymi dyskami zauważymy, że wydajność dysków SAS to około 10 000 obrotów na minutę oraz 15 000 obrotów na minutę. Co oznacza, że w porównaniu do SATA – dostęp do danych znajdujących się na dyskach SAS jest krótszy o połowę!
  • Fizyczny rozmiar dysków – 3,5 cala lub 2,5 cala. Jak wybrać odpowiedni? Należy sprawdzić rozmiar kieszeni w serwerze, który posiadamy.

Dla jakich podmiotów polecane są Dyski SAS?

Stworzone dla serwerói dużych serwerowni, by móc pracować na dużej ilości danych przy bardzo dużym obciążeniu. Dyski SAS dedykowane są zatem dla:

  • Dużych firm i korporacji ogólnoświatowych, które przetwarzają miliony danych w ciągu dnia, potrzebują całodobowego dostępu do danych oraz niezawodności.
  • Firm lokalnych, mniejszych które pracują na wrażliwych danych, czyli takich jak: dane osobowe klientów, tajemnice firm, państwowe i inne.
  • Instytucji publicznych – urzędy miasta, urzędy skarbowe, sądy, prokuratury oraz szkoły – gdzie ochrona danych i szybki dostęp jest konieczny.

Rodzaj serwera a Dysk SAS

Rodzaj serwera to tak naprawdę rodzaj obudowy: tower wygląda jak komputer stacjonarny zaś rack dedykowany jest do szaf serwerowych. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj obudowy wybierzemy – czy posiadamy w firmie rack czy tower. Dysk SAS pasuje i do tego i do tego rodzaju serwera. Jedyny parametr fizyczny, na jaki musimy zwrócić uwagę to fizyczna obudowa dysku: 3,5 cala lub 2,5 cala – jak pisaliśmy wyżej, należy sprawdzić rozmiar kieszeni serwera, który posiadamy w firmie lub który chcemy kupić.