Piękne i zadbane paznokcie muszą być przede wszystkim zdrowe. Najczęściej spotykanym problemem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku, jest grzybica, która może pojawić się zarówno na paznokciach u dłoni, jak i u stóp, obniżając ich walory estetyczne, a także wywołując spory dyskomfort. Jakie są przyczyny tego schorzenia i co zrobić, aby skutecznie z nim walczyć?
Grzybica – choroba, która może dotknąć każdego
By zwalczyć grzybicę paznokci, w której zmiany nie są jeszcze zaawansowane, warto zaopatrzyć się w ogólnodostępne w aptekach produkty. Ceny Pirolam lakieru oraz jego skuteczność czynią go godnym polecenia rozwiązaniem. Jak powstaje grzybica? Głównymi winowajcami są chorobotwórcze grzyby, których rozwojowi sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko. Bardzo szybko się rozprzestrzeniają, dlatego ogromny odsetek pacjentów nabył tę chorobę w wyniku zarażenia się od innych, nierzadko bliskich osób.
Na ryzyko zakażenia narażamy się również wtedy, gdy zakładamy obuwie, które do nas nie należy, odwiedzamy salony kosmetyczne, gdzie nie są przestrzegane rygorystyczne zasady higieny i bezpieczeństwa pracy, a także, kiedy chodzimy boso po ogólnodostępnych szatniach, łazienkach i na basenach. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Infekcja najczęściej objawia się poprzez:
- nieprzyjemny zapach paznokcia,
- powstanie brązowych, żółtych, czarnych lub białych przebarwień na płytce,
- zgrubienie lub wręcz przeciwnie – kruchość paznokcia,
- zapalenie skóry wokół płytki i związane z nim zaczerwienienie oraz ból.
Gdy tylko zauważymy którykolwiek z tych symptomów, podejmijmy stanowcze działania i nie zwlekajmy. W walce z grzybicą czas jest bowiem bardzo istotny.
Szybko i skutecznie pozbądź się przykrego problemu
Jeśli zmiany nie są zaawansowane, można podjąć się leczenia na własną rękę i wypróbować lakier na grzybicę paznokci. Równie dobrze sprawdzą się specjalne kremy i płyny. Stosuje się je bezpośrednio na zainfekowaną płytkę, robiąc to przy pomocy aplikatora, palca lub wacików. Zazwyczaj kuracja obejmuje od jednego do kilku miesięcy. Pamiętajmy, aby koniecznie skrócić płytkę jednorazowym pilnikiem. Jeżeli sytuacja jest poważniejsza i grzybica rozprzestrzeniła się również na inne paznokcie, konieczna będzie wizyta u dermatologa. Dokona on szczegółowej analizy, przeprowadzi wywiad z pacjentem i zaleci leki stosowane miejscowo, jednak sprzedawane wyłącznie na receptę.
W najcięższych przypadkach stosowane jest leczenie ogólne polegające na przyjmowaniu tabletek na bazie terbinafiny lub itrakonazolu. Najbardziej skoncentrowane i efektywne zarazem działanie uzyskuje się poprzez połączenie lakierów i terapii doustnej. Można wtedy liczyć na najlepsze rezultaty. Jak można walczyć z nieustannie powracającą grzybicą? Odpowiedzią na tego rodzaju potrzeby jest coraz popularniejsze naświetlanie laserem – bezbolesne i w pełni bezpieczne. Kluczową rolę odgrywa także profilaktyka. Pamiętajmy o tym, by unikać wymieniania się obuwiem, dokładnie osuszać dłonie i stopy po kąpielach, czyścić akcesoria do pielęgnacji takie jak nożyczki czy cążki, a także odwiedzać wyłącznie renomowane, godne zaufania salony piękności, w których obowiązuje wymagany reżim sanitarny.