Czym jest osobowość borderline?

Osobowość borderline jest określana jako osobowość z pogranicza albo pograniczne zaburzenie osobowości. Objawia się między innymi zmiennymi nastrojami, które nie są uwarunkowane rzeczywistymi wydarzeniami czy konkretnymi zachowaniami. Osoby zmagające się z zaburzeniami wskazują także na problemy z określeniem tego, kim są, występują u nich zaburzenia tożsamości, a uczucie pustki czy niespełnienia negatywnie wpływa na całe życie.

Jak rozpoznać osobowość borderline?

Osoba zmagająca się z osobowością borderline nie jest szczęśliwa, wręcz można powiedzieć, że jej życie jest przepełnione negatywnymi emocjami, smutkiem, lękiem przed brakiem akceptacji ze strony rodziny czy znajomych. Osobowość borderline można rozpoznać po unikaniu relacji z drugim człowiek ze strachu przed odrzuceniem i rozczarowaniem. Silne relacje międzyludzkie prawie nie występują u pacjentów zmagających się z omawianymi zaburzeniami. Chorym trudno jest oceniać siebie i patrzeć na własną osobę, gdyż wizerunek nie jest zgodny z rzeczywistością, dochodzi do wypaczenia prawdziwego „ja”. Bordeline to chwiejna osobowość, która często objawia się skłonnością do ryzyka, uzależnienia od substancji psychoaktywnych oraz problemów z odżywianiem (bardzo często spotyka się anoreksję oraz bulimię).

Osoby z osobowością borderline kłamią, konfabulują, wymyślają, często decydują się na samookaleczenie jako karę za niewłaściwe postępowanie, brak akceptacji czy ze strachu. Próby samobójcze również występują na porządku dziennym, tak samo, jak kończenie znajomości czy zwalnianie się z pracy pod wpływem emocji. Większość negatywnych zachowań jest uwarunkowana strachem przed odrzuceniem. W praktyce oznacza to, że osoby zmagające się z chorobą decydują się na zakończenie znajomość, zamiast martwić się, że takie działania zostaną przedsięwzięte przez znajomego.

Skąd biorą się zaburzenia osobowości?

Osobowość borderline dotyka średnio 1,2% społeczeństwa. Zaburzenia nie są łatwe do wyleczenia, a czasem zupełnie niemożliwe. Wymagane jest leczenie wielokierunkowe opierające się przede wszystkim na psychoterapii. W wielu przypadkach nie można obejść się bez hospitalizacji.

Niestety, aktualnie nie jesteśmy w stanie dokładnie wskazać, jakie są przyczyny występowania zaburzeń osobowości borderline. Jedna z teorii zakłada traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa (porzucenie, śmierć najbliższej osoby, porwanie). Przyczyną mogą być błędy wychowawcze albo zaburzenia osobowości opiekuna, który sprawował pełną władzę rodzicielską nad dzieckiem. Osobowość borderline występuje u ludzi, którzy w przeszłości nie mieli okazywanej miłości albo musieli mierzyć się z bezustanną krytyką. Poradnia psychologiczna stanowi niezbędne podłoże do leczenia, gdyż pomaga nie tylko rozprawić się z demonami z przeszłości, ale także pracować nad teraźniejszością i przyszłością mieniącą się w nieco żywszych i pozytywniejszych barwach.