Mała księgowość – na czym polega?

Mała księgowość, zwana również uproszczoną, to jeden ze sposobów prowadzenia dokumentacji w firmie. Z takiej opcji mogą skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, mikro i mali przedsiębiorcy, a także spółki jawne, cywilne i partnerskie. To bardzo korzystna opcja dla świeżo upieczonych właścicieli firm, gdyż wielu z nich jest w stanie samodzielnie zająć się wszystkimi sprawami. Jej zaletą jest też możliwość zaoszczędzenia sporej ilości czasu i pieniędzy, w porównaniu do tzw. księgowości pełnej.

Mała księgowość – najważniejsze informacje

Wyżej wymienione podmioty, które mogą skorzystać z takiej formy prowadzenia dokumentacji, muszą spełnić jeden warunek dotyczący wysokości przychodów z działalności za poprzedni rok obrotowy. Nie mogą być one większe niż 2 mln euro. Jeśli przychody są równe lub większe od tej kwoty, przedsiębiorca musi przejść na księgi rachunkowe, czyli pełną księgowość. Co istotne, jeśli do tej pory prowadziliśmy dokumentację właśnie w ten sposób, ale nasze roczne przychody spadły poniżej 2 mln euro, możemy przejść na wersję uproszczoną.

  • Przedsiębiorca, który chce skorzystać z małej księgowości musi płacić podatek na zasadach ogólnych lub w formie liniowej.
  • Do wyboru są dwie formy ewidencjonowania wydatków i dochodów – księga przychodów i rozchodów (KPiR) lub ryczałt ewidencjonowany.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat małej księgowości?

Wspomniany wyżej KPiR cieszy się największą popularnością. System jest stosunkowo prosty i polega na zapisywaniu przychodów oraz kosztów firmy. Dzięki temu, wyliczenie wysokości zaliczki na podatek dochodowy nie stanowi większego problemu. Do prowadzenia systemu najczęściej wykorzystuje się program pozwalający na automatyczne dokonywanie wyliczeń. Druga opcja, czyli ryczałt, jest zarezerwowana wyłącznie dla wybranej grupy przedsiębiorców, np. budowlańców, właścicieli restauracji czy stomatologów. W tym przypadku wysokość podatku jest ustalana na podstawie wysokości przychodów, bez uwzględniania kosztów.

Szukasz doświadczonego księgowego? Zapraszamy: księgowość Zabrze