20 zdumiewających faktów historycznych

Historii się uczymy, uczyliśmy i będziemy uczyć. Szczególnie w Polsce, gdzie w dużej mierze żyjemy czasami przeszłymi. Jednak warto pamiętać, że wiedza, którą zdobywamy w podstawówce i liceum jest mocno uproszczona – czasami do stopnia, który ociera się o przekłamania. O ile Internety są jeszcze gorsze pod tym względem, to każdy szanujący się amator historii wie, że ile źródeł, tyle opisów wydarzeń.

20. Armia Juliusza Cezara pewnego razu rozdzieliła się w celu wykonania manewru flankującego i przez godziny dwie grupy blokowały swoje poczynania.

19. U szczytu swojej potęgi, Cesarstwo Rzymskie obejmowało obszar o powierzchni 2.5 miliona mil kwadratowych. A i tak było to jedynie 19 największe imperium w historii.

18. Jeśli już jesteśmy przy imperiach – Warner Bros. Powstało ledwie parę miesięcy przed upadkiem Imperium Osmańskiego.

17. Pewnego popołudnia podczas bitwy o Stalingrad, jedna stacja kolejowa była pod kontrolą sił niemieckich i sowieckich czternaście razy na zmianę.

16. Sowieci doczepiali psom materiały wybuchowe i używali tak przygotowanych zwierzaków w charakterze broni przeciwpancernych. Czasami jednak psy uciekały od czołgów i wybuchały wśród sowietów.

15. Mówi się, że na każdego Amerykanina zabitego podczas II Wojny Światowej, padło około 21 sowieckich żołnierzy.

14. Z 11 najkrwawszych wojen, 9 miało miejsce w Chinach.

13. Okulary przeciwsłoneczne zostały wynalezione przez Chińczyków, jednak nie po to, by chronić oczy przed promieniami słonecznymi. Początkowo używali ich sędziowie podczas rozpraw, by ukrywać emocje.

12. Kiedy jeszcze istniało Cesarstwo Rzymskie, noworodki miały 20 razy więcej szans na urodzenie się z ogonem, niż obecnie.

11. John Tyler, który został 10 prezydentem USA w 1841 ma dwoje żyjących wnucząt.

10. Ostatnia wdowa po żołnierzu z Wojny Secesyjnej umarła w 2003 roku. Gertrude Janeway miała 18 lat, kiedy poślubiła 81-letniego Johna Janeway’a w 1927 roku.

9. Kiedy umarła, wciąż otrzymywała miesięczną pensję o wysokości 70 dolarów, przeznaczoną dla jej męża przez Unię.

8. W nocy, w której został zamordowany, Martin Luther King urządził sobie wojnę na poduszki w swoim motelowym pokoju.

7. W noc, w którą został zamordowany, Abraham Lincoln powołał do istnienia Secret Service.

6. W rzeczywistości Napoleon był wyższy niż przeciętny Francuz.

5. Obecna flaga Stanów Zjednoczonych została zaprojektowana przez 17-latka, Roberta Hefta, jako szkolny projekt. Otrzymał B- (5-). Kiedy prezydent wybrał ten projekt, nauczyciel zmienił ocenę ucznia na A (6).

4. Baseball wymyślono w Wielkiej Brytanii w 1755 roku.

3. Piramidy były całkowicie pokryte białym marmurem, przyozdobionym 24-karatowymi sztabkami złota.

2. W 1927 roku nazistowski lekarz zdobył Nagrodę Nobla za leczenie kiły malarią.

1. Od 1945 roku Brytyjskie Czołgi wyposaża się w sprzęt do parzenia herbaty.