Tapety do pokoju dziecięcego – jak wybierać?

tapety-do-pokoju-dzieciecego-jak-wybierac

Dzięki tapetom w pokoju dziecięcym można stworzyć niezwykłą atmosferę. Dostępność wielu wzorów, kolorów i deseni sprawia, że to elementy, który łatwo dopasować do wystroju przestrzeni dziewczęcej lub chłopięcej. Jak jednak właściwie dobrać tapetę, by faktycznie zdobiła, a przy tym była bezpieczna dla dziecka?

Na jednej czy wszystkich ścianach?

W pierwszej kolejności warto się zastanowić, na ilu ścianach zagości tapeta. Jeśli tylko na jednej, z powodzeniem można postawić na bardziej wyrazisty wzór czy rzucający się w oczy deseń. Gdy zaś rodzice planują wytapetować wszystkie ściany w pokoju dziecięcym, powinni raczej szukać stonowanych kolorów, spokojnych odcieni oraz delikatnych wzorów lub deseni. Taki wybór pozwala na stworzenie nie tylko przyjaznej, lecz również harmonijnej aranżacji.

Chodzi także o to, aby wyeliminować niepożądane efekty przytłoczenia bądź wręcz przeciwnie – niedostrzegania tapetowych wzorów, które przecież miały być ozdobą wnętrza dziecięcego.

Kolory w pokoju determinują barwy tapety

Kolejny element, który należy wziąć pod uwagę podczas wybierania tapet, to kolory, które już zagościły w pokoju. W przestrzeniach dziecięcych poleca się barwy żywe, wyraziste, ponieważ pobudzają do myślenia, aktywizują i działają na wyobraźnię małego człowieka.

Trzeba jednak mieć na uwadze, w jakich kolorach są obecne meble, dekoracje i pozostałe elementy wyposażenia. Paleta barw jest niezwykle szeroka, więc i wśród tych zalecanych odcieni wyrazistych, można znaleźć nieco bardziej stonowane. Taka opcja sprawdzi się, gdy wnętrze już obfituje w przykuwające uwagę kolory. Dla nich dobrym tłem będą tapety lekkie wizualnie, jasne, z delikatnymi wzorami, jak na przykład te, które można znaleźć na stronie https://www.dekoori.pl/g/tapety-dla-dzieci.

Jeśli zaś meble i dekoracje są mało zauważalne, giną na tle jednokolorowych ścian, stąd pomysł na zastosowanie tapety, bez przeszkód można wybrać właśnie tę, która sprawi, że pokój zacznie „żyć”. Będzie radosny, pobudzający i ciekawy.

Nie tylko typowo dziecięce wzory

Wśród tapet można znaleźć wykonania idealnie wpisujące się w charakter pokojów dziewczęcych lub chłopięcych – księżniczki, motyle i kwiatki lub pojazdy czy kosmos. Jeśli jednak w planach jest stworzenie aranżacji, która metaforycznie będzie rosła razem z dzieckiem, warto zdecydować się na coś bardziej klasycznego. Niekoniecznie jeden kolor, lecz na przykład uniwersalny wzór, który będzie się wpisywał w potrzeby zarówno przestrzeni kilkulatka, jak i nastolatka.

Kolorowe pionowe pasy, grochy, kropki czy zygzaki to wzory, które ciekawie wyglądają zestawione z dziecięcym łóżeczkiem i z łóżkiem o standardowych rozmiarach, wybieranym przez nastolatka – np. z modelem z oferty sklepu iHome24.pl.

Trwałość i bezpieczeństwo użytkowania

Tapeta powinna być trwała, dlatego warto szukać wysokich jakościowo materiałów, najlepiej zmywalnych, ponieważ w przestrzeniach dziecięcych nietrudno o zabrudzenia.

Bezpieczeństwo użytkowania zapewnią zaś tapety, które posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny. W tapecie nie mogą być obecne żadne szkodliwe substancje czy toksyczne barwniki.

Kierując się powyższymi wskazówkami podczas wybierania tapety, uda się znaleźć tę, która zadowoli pod każdym względem – zarówno dekoracyjnym, jak i użytkowym.