Antykoncepcja awaryjna: Jak i gdzie ją uzyskać? Ile kosztuje?

‍Kiedy znajdujesz się w sytuacji kryzysowej, dostęp do niezawodnej antykoncepcji awaryjnej może mieć ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia, samopoczucia i zaważyć na przyszłości. Na szczęście istnieją opcje antykoncepcji awaryjnej, które mogą pomóc Ci zapobiec niezamierzonej ciąży. Działanie antykoncepcji awaryjnej polega na opóźnianiu lub zapobieganiu owulacji. Oto kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej. Czy na leki Escapelle lub EllaOne trzeba mieć receptę? Czy to drogie leki? Czy są ogólnie dostępne, czy trudno dostępne?

Co to jest antykoncepcja awaryjna i jak działa?

Antykoncepcja awaryjna może zapobiec uwolnieniu (zapłodnieniu) komórki jajowej przez jajniki kobiety i nie dopuścić do tego, aby zapłodniona komórka jajowa znalazła się w macicy. Oznacza to, że jajeczko nie zostaje zagnieżdżone w macicy, gdzie mogłoby doprowadzić do ciąży. Istnieją dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej – leki, które hamują lub zatrzymują owulację (na bazie lewonorgestrelu) oraz leki, które zatrzymują lub zmniejszają ruch plemników (na bazie etynyloestradiolu).

Działanie tabletek antykoncepcji awaryjnej polega na zahamowaniu uwalniania komórki jajowej z jajnika lub na uniemożliwieniu przyczepienia się zapłodnionej komórki jajowej do macicy. W obu przypadkach jajo nie zostaje zapłodnione, a więc nie dochodzi do ciąży. Pigułka na bazie lewonorgestrelu działa głównie poprzez zapobieganie uwolnieniu komórki jajowej z jajnika.

Który lek do antykoncepcji awaryjnej jest najlepszy?

Oba rodzaje antykoncepcji awaryjnej – na bazie lewonorgestrelu i octanu uliprystalu – są skuteczne, ale każdy z nich ma swoje zalety. Każdy z tych leków można nabyć w dowolnej aptece.

Gdzie mogę kupić antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcję awaryjną na bazie lewonorgestrelu można kupić w każdej aptece stacjonarnej. Nie można zakupić przez Internet, ponieważ wymagana jest recepta. Może ją wystawić dowolny lekarz, niezależnie od specjalizacji. Nie musi być to ginekolog.

Ile kosztuje antykoncepcja awaryjna?

Apteki w Polsce sprzedaje antykoncepcję awaryjną od 50 do 180 PLN, w zależności od punktu. Escapelle cena kosztuje najmniej około 44 PLN.

Zalety i wady antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcja awaryjna pozwala nie zajść w ciążę. Nie ma to żadnych wad, ponieważ ciąża została już stwierdzona. Antykoncepcja awaryjna jest najskuteczniejsza, jeśli zostanie zastosowana w ciągu 120 godzin (5 dni) od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Najlepiej w ciągu 24 godzin.

Pigułki antykoncepcji awaryjnej są dostępne na receptę i nie wiążą się z nimi żadne ograniczenia dietetyczne.

Do wad antykoncepcji awaryjnej należy fakt, że nie jest ona skuteczna po pewnym okresie cyklu kobiety (owulacja występuje zwykle 5-6 dni przed miesiączką) oraz że może powodować pewne skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, tkliwość piersi i krwawienie między miesiączkami.

Wnioski

Podsumowując, antykoncepcja awaryjna jest doskonałym sposobem ochrony przed niezamierzoną ciążą. Leki Escapelle oraz EllaOne dostępne są tylko i wyłącznie na receptę. Można ją zdobyć w kilka minut przez Internet.