Pielęgnacja włosów – prawidłowe mycie

Wygląd i kondycja włosów zależy zarówno od stanu zdrowia i odpowiedniej diety, jak i prawidłowo przeprowadzonej pielęgnacji. Istnieje kilka podstawowych i uniwersalnych zasad którymi należy kierować się, by pielęgnacja włosów przyniosła oczekiwany efekt. Poniżej przedstawiony został kompleksowy poradnik zawierający najistotniejsze informacje dotyczące mycia i zastosowania balsamu do włosów.

 

Dlaczego warto pielęgnować włosy?

Gęste, lśniące i zadbane włosy są ozdobą i dumą każdej kobiety. Zaniedbanie ich nie tylko pogarsza wygląd, ale i samopoczucie kobiety. Amerykanki określają taki stan rzeczy mianem bad hair day (zły dzień dla włosów).

Stan włosów zależy od wielu czynników, między innymi od diety, hormonów, warunków atmosferycznych, czy problemów zdrowotnych. Ponadto nawet normalna skóra i zdrowe włosy w pewnym etapie życia mogą stać się suche,  osłabione,  zacząć się przetłuszczać czy nawet wypadać. W związku z powyższym warto co jakiś czas przyjrzeć się im uważnie w lustrze i ocenić czy nie należy wprowadzić jakiś zmian (np. stosowanych kosmetyków).

 

Prawidłowe mycie włosów

Są kobiety co myją włosy codzienne oraz takie, które robią to raz na kilka dni. Oba powyższe postępowania są prawidłowe, ponieważ włosy powinny być myte wtedy, kiedy skóra głowy jest przetłuszczona lub wyglądają na nieświeże. Do mycia należy wykorzystać szampon odpowiednio  dobrany do skóry głowy, a nie do rodzaju włosów. Ma on za zadanie oczyścić skórę, zmyć reszki środków do stylizacji oraz w przypadku jakiegoś problemu (np. łupież) wspomóc jego eliminację.

Istotną rolę pełni technika mycia włosów. Z racji, iż szampon służy do mycia skóry głowy, należy opuszkami palców lekko ją masować. Błędem jest mycie nim całych włosów, podczas którego są szarpane i tarte. Do usunięcia zanieczyszczenia z włosów wystarczy piana powstała w wyniku mycia skóry. Warto dokonać mycia dwa razy. Pierwszy zabieg służy do rozluźnienia cząsteczek brudu, drugi zaś dokładnie oczyści skórę. Woda powinna być umiarkowanie ciepła – zarówno zbyt ciepła, jak i chłodna może niszczyć łodygę włosa, podrażnić skórę głowy, jak i pobudzić pracę gruczołów łojowych.

 

Dobór odżywki do włosów

Odżywka powinna być dopasowana do stanu i rodzaju włosów. Dzięki prawidłowemu wyborowi włosy będą nawilżone, poprawi się ich stan, zregenerują się oraz zostaną domknięte łuski rozchylone w trakcie mycia. Odżywkę należy stosować podczas każdego mycia. Powinna ona zostać nałożona na wilgotne (nie mokre) włosy w kierunku od końcówek do nasady z delikatnym wcieraniem. W przypadku długich włosów wystarczy wmasowywać ją na 2/3 długości, ponieważ w części bliżej głowy są one o wiele mocniejsze. Mo kilku minutach należy dokładnie  spłukać odżywkę. Pozostawienie resztek kosmetyków we włosach może przyczynić się do ich obciążenia, podrażnienia skóry głowy, a w efekcie do łuszczenia się i swędzenia.