Zatkane uszy – jak sobie z nimi radzić?

Femme souffrant d'une douleur à l'oreille.

Zatkane uszy są dolegliwością, która występuje dość często z różnych przyczyn. Istnieje wiele sposobów przeciwdziałania, które można wykorzystać w takich sytuacjach jak m.in. jazda windą, w czasie lotu, podczas kataru oraz w odczuciu napełnienia uszu wodą lub powietrzem. Jakie są domowe metody na zatkane ucho?

 

Sposoby na zatkane uszy

Sposoby na zatkane uszy są przeznaczone  dla osób, które borykają się z niedrożnymi przewodami słuchowymi. W konsekwencji tego stanu rzeczy następuje osłabienie słuchu. Do głównych przyczyn można zaliczyć zmiany ciśnienia np. podczas lotu samolotem oraz przeziębienie.

Domowe metody na zatkane uszy mają na celu „odetkać” ucho oraz złagodzić dokuczliwe objawy jakie mu towarzyszą – zawroty głowy oraz szumy uszne. Zazwyczaj przebieg takich zabiegów powinien trwać przez około 3 dni. W przypadku braku wystąpienia efektów, należy udać się do lekarza, który dokona diagnozy i zastosuje odpowiednie leczenie. Czasami przyczyna zatkanych uszu jest poważniejsza, taka jak np. pęknięcie błony bębenkowej lub zapalenie ucha.

 

Zatkane uszy podczas kataru

W sytuacji zatkania uszu podczas przeziębienia, postępowanie oparte jest na udrożnienie dróg oddechowych. W trakcie infekcji występuje obrzęk śluzówek nosa, który może rozprzestrzenić się także na torebkę Eustachiusza (łączącą uszy z nosem) oraz przewody słuchowe powodując ich zamknięcie.

Najlepszym środkiem przeciwdziałającym zatkanym uszom są krople do nosa, których zadaniem jest obkurczenie śluzówki nosa. Doskonale sprawdzą się również inhalacje z olejków eterycznych lub ziół. Polegają one na pochyleniu się nad miską z gorącą wodą zawierającą kilka kropli olejku (z zarzuconym na głowę ręcznikiem) oraz wdychaniu przez kilka minut unoszących się oparów.

Podczas wystąpienia zapalenia zatok katar będzie się przewlekał. W takiej sytuacji dochodzi do gromadzenia się gęstej wydzieliny spływającej z zatok oraz trwałej niedrożności lub zapalenia torebki Eustachiusza.

 

Uczy zatkane woskowiną

Bardzo często uszy są zatkane z powodu nadmiaru woskowiny, która jest naturalną wydzieliną ucha. Produkowana w normalnej ilości ma za zadanie nawilżyć i oczyścić zewnętrzny przewód słuchowy. Jej nadmiar blokuje światło przewodu słuchowego, a w efekcie osłabia słuch. Główną przyczynami kumulacji woskowiny jest przebywanie w zanieczyszczonym środowisku (duże zapylenie, hałas), noszenie aparatu słuchowego, używanie słuchawek wkładanych do ucha oraz kąpiele. Najlepszym sposobem na usunięcie woskowiny jest użycie kropli do rozpuszczenia woskowiny usznej lub parafiny.

 

Zatkane uszy podczas zmian ciśnienia

W trakcie lotu samolotem lub podczas jazdy windą do uszu dostaje się nadmiar powietrza, który uciska na torebkę Eustachiusza oraz powoduje jej chwilowe zwężenie. Chcąc przeciwdziałać takiej sytuacji najlepszym sposobem jest ssanie cukierków lub żucie gumy. Takie zabiegi stymulują produkcję śliny, a w konsekwencji jej częstsze połykanie i „odtykanie” przewodu słuchowego.