Balsam do ciała – czym należy kierować się podczas wyboru?

Balsam do ciała jest kosmetykiem przeznaczonym do użytku przez cały rok, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy ogrzane przez kaloryfery powietrze przesusza skórę. Na rynku można spotkać tradycyjne produkty oraz te o przeznaczeniu specjalnym. Jak prawidłowo dobrać balsam do potrzeb swojej skóry oraz jak go stosować?

 

Balsam do ciała – ogólna charakterystyka

Balsam do ciała jest kosmetykiem pozwalającym uzupełnić ubytki skóry w warstwie hydrolipidowej. Warstwa ta stanowi płaszcz hydrolipidowy, który bardzo często ulega uszkodzeniom, np. podczas pływania w basenie, podczas mycia, noszenia grubych ubrań lub  przebywania w zamkniętym pomieszczeniu.

Niektóre substancje, zawarte w tego typu produktach bardzo szybko ścierają się, wypłukują lub zużywają. Warto wiedzieć, iż proces regeneracji skóry trwa nawet do czterech godzin,- jest on wystarczający, aby nabawić się podrażnień. W związku z powyższym należy jak najszybciej uzupełnić ubytki w warstwie hydrolipidowej poprzez smarowanie się właściwym balsamem do ciała, który wpływa na nawilżenie skóry, wygładzenie oraz przywrócenie jej naturalnego pH.

 

Balsam do ciała – rodzaje

  • balsamy regenerujące – są przeznaczone dla skóry dojrzałej, łuszczącej się oraz ekstremalnie wysuszonej. W swoim składzie zawierają witaminę galakturoniany z kasztanowca oraz D3. Są one odpowiedzialne za stymulację produkcji ceramidów oraz przywrócenie równowagi w procesie złuszczania się naskórka.
  • balsamy nawilżające – posiadają lekką konsystencję i szybko się wchłaniają. W swoim składzie zawierają takie substancję jak np. olejek z awokado, który spowalnia starzenie się i zapobiega ucieczce wody.
  • balsamy brązujące – dzięki zawartości dihydroksyacetonu, który reaguje z białkiem zawartym w naskórku, powodują reakcję, w wyniku której powstaje barwnik przypominający opaleniznę. Mogą również zawierać takie substancje brązujące jak wyciąg z orzecha włoskiego oraz pielęgnujące, takie jak panthenol, witamina E czy wyciąg z miodu.
  • balsamy antycellulitowe – wspierają walkę z cellulitem. W swoim składzie zawierają L-karnitynę, kofeinę, wyciąg z bluszczu i wąkrotę azjatycką. Takie elementy doskonale ujędrniają i napełniają skórę.

Balsam do ciała – jak stosować?

Zalecane jest aby stosować balsam do ciała dwa razy dziennie. W przypadku braku takiej możliwości, należy użyć go chociaż raz po kąpieli. Balsamy o charakterze nawilżającym, brązującym oraz odżywczym należy stosować na całe ciało, natomiast antycellulitowe jedynie na fragmenty objęte pomarańczową skórką. W przypadku tych ostatnich należy po niewielkim odstępie czasu od nałożenia, zastosować również warstwę balsamu nawilżającego.

Z racji, iż każdy masaż pobudza krążenie w skórze (co wpływa na lepsze wchłonięcie kosmetyku) należy jak najdłużej masować skórę podczas nakładania balsamu. Zastosowanie cotygodniowych peelingów przyczyni się do lepszego i głębszego wchłonięcia składników preparatu.

Jesienią i zimą warto zastosować balsamy o gęstej konsystencji, ponieważ zapewniają one wyjątkową ochronę skóry.