Montaż domowych instalacji elektrycznych – zasady postępowania

Montaż domowych instalacji elektrycznych – zasady postępowania

Prawidłowy montaż instalacji elektrycznych to zadanie dla doświadczonych fachowców. Wszelkie błędy popełnione przez niekompetentnych elektryków w najlepszym przypadku powodują dyskomfort i konieczność wyłożenia dodatkowych pieniędzy na poprawki. W najgorszym zaś prowadzą do wybuchu pożaru, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia domowników. Dlatego tak ważne jest, by podczas montażu domowych instalacji elektrycznych przestrzegać pewnych zasad.

Profesjonalny projekt instalacji elektrycznej i praca na schemacie

Podstawą dobrej instalacji elektrycznej jest profesjonalny projekt przygotowany przez doświadczonego fachowca. Chodzi nie tylko o dostosowanie się do wszelkich przepisów, ale też o dostosowanie projektu do potrzeb domowników. Jeśli projekt jest wykonany prawidłowo, można przejść do montażu.

Co ważne, montaż domowej instalacji elektrycznej powinien być wykonywany ściśle według schematu.

Odpowiednie komponenty

Kolejna zasada dotyczy używania odpowiednich komponentów. W instalacji elektrycznej powinny się znaleźć kable wykonane z miedzi. Nie może ona zawierać żadnych stalowych elementów, bo te z czasem zaczną korodować, co może doprowadzić do uszkodzenia przewodów.

W instalacjach domowych na ogół używa się przewodów płaskich, układanych w bruzdach zrobionych w tynku. Montuje się je, używając tworzywa sztucznego. Do montażu grubszych przewodów zamiast tworzywa sztucznego, należy wykorzystać aluminiową blaszkę.

Ogólne zasady montażu domowej instalacji elektrycznej

Podczas montażu domowej instalacji elektrycznej należy pamiętać także o następujących kwestiach:

  • zachowanie odpowiedniej odległości od drzwi i okien,
  • prowadzenie przewodów zasilających od gniazda do gniazda lub w większych pomieszczeniach zasilanie gniazd z dwóch obwodów,
  • stosowanie złączek albo puszek, by połączyć przewody,
  • sprawdzanie złączek – należy się upewnić, czy nie są poluzowane; gdyby były, mogłoby dojść do pożaru,
  • nie powinno się stosować łączenia na zasadzie skręcania żyłek,
  • instalacja elektryczna powinna być układania nad żyłami wodociągowymi i kanalizacyjnymi,

Pamiętaj też, że montaż instalacji elektrycznej w twoim domu powinien wykonać elektryk. Godną polecenia firmą jest na przykład El-Fort z Wrocławia. Zatrudnia ona doświadczonych, wykwalifikowanych elektryków, którzy na zlecenie przygotowują projekty domowej instalacji elektrycznej i specjalizują się w montażu takich instalacji. Zawsze używają sprawdzonych, wysokiej jakości podzespołów, produkowanych przez uznane marki. Takim fachowcom można zaufać.