Czy warto garażować samochód?

czy-warto-garazowac-samochod

Chcesz w jak najlepszy sposób zabezpieczyć swój samochód przez różnego rodzaju uszkodzeniami? Zastanawiasz się, czy warto garażować samochód? Poznaj korzyści tego rozwiązania i przekonaj się, że inwestycja w garaż to jedna z bardziej opłacalnych decyzji.

Garaż – czym dokładnie jest?

Garaż to konstrukcja stawiana zazwyczaj w przestrzeni ogrodowej bądź w pobliżu domu. Posiada zadaszenie oraz cztery ściany. Służy przede wszystkim do przechowywania pojazdu w momentach, w których jest on nieużywany. Wyróżnia się trzy rodzaje konstrukcji:

Dlaczego warto mieć garaż?

Coraz więcej osób, posiadających samochód decyduje się na stawianie garażu w swoich przestrzeniach ogrodowych. Zapewnienie tego rodzaju ochrony, pozwala na zabezpieczenie się przed różnego rodzaju niechcianymi konsekwencjami związanymi z trzymaniem pojazdu bez zadaszenia. Posiadanie garażu niesie za sobą również innego rodzaju zalety.

Ochrona przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi

Najczęstszą przyczyną, dla której właściciele samochodów stawiają garaże, jest ochrona przed różnego rodzaju warunkami atmosferycznymi. Brak odpowiedniej osłony nad pojazdem lub po jego bokach, może bowiem prowadzić do uszkodzeń, generujących bardzo wysokie koszty naprawy. Często są to takie wadliwości, jak zarysowania blachy auta lub jej odbarwienia.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Przechowywanie samochodu w zabezpieczonym z każdej strony pomieszczeniu posiadającym dodatkowe zamykanie na klucz bądź kod, minimalizuje ryzyko kradzieży pojazdu. Auto przede wszystkim nie znajduje się na widoku, a dostęp do niego jest znacznie utrudniony.

Miejsce do przechowywania niezbędnych narzędzi

Innym aspektem, dla którego warto zdecydować się na posiadanie garażu, jest możliwość zagospodarowania tej przestrzeni w zależności od indywidualnych potrzeb. Garaż służy bowiem do przechowywania samochodu, ale także innych elementów. Często wybiera się konstrukcje, które posiadają dodatkowy metraż na umieszczenie w nich szafek narzędziowych. Świetnym rozwiązaniem jest również chowanie w pomieszczeniu rozmaitych sprzętów ogrodowych, takich jak drabina czy kosiarka.

Oszczędność czasu

Wartością, o której często się zapomina podczas wymieniania zalet posiadania garażu, jest znaczna oszczędność czasu. Jesienią czy zimą, kiedy auto stoi na mrozie, przed jego odpalaniem dobrze jest chwilę odczekać. Posiadanie garażu niweluje tę konieczność. Zmniejsza się również ryzyko tego, że akumulator z powodu niskiej temperatury ulegnie uszkodzeniu.

Czym kierować się wybierając garaż?

Spory dylemat pojawia się w chwili wyboru odpowiedniego rodzaju garażu. Widoczną na pierwszy rzut oka różnicą pomiędzy poszczególnymi modelami jest materiał wykorzystany do ich produkcji. To z kolei przekłada się na cenę, a także trwałość konstrukcji. Warto dokładnie przeanalizować własne potrzeby oraz możliwości i wybrać taki rodzaj garażu, który sprawdzi się w danych warunkach najlepiej.

Uwagę należy zwrócić również na jakość wszystkich materiałów i elementów, z których montowana jest konstrukcja. Producentem cenionym za trwałość wykonywanych produktów oraz korzystanie z solidnych materiałów jest Kempar.

Drewniany, blaszany, murowany – na co się zdecydować?

Garaże murowane najczęściej są wybierane przez osoby, które decydują się na złączenie części garażowej i elewacji domowej. Dzięki temu tworzy się efekt jednego budynku, co umożliwia przemieszczanie się z jednej przestrzeni do drugiej bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie, poleca się garaże blaszane i drewniane. Blachy są znacznie tańsze i lżejsze, jednak zazwyczaj powodują, że konstrukcje nie są tak trwałe. Chcąc zapewnić możliwie najlepszą ochronę pojazdu, lepiej jest w tym przypadku wybrać garaż drewniany.