Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową stawów, często bez skutku szukają przyczyn choroby, ponieważ przez całe życie byli aktywni ruchowo i dbali o zdrowie. Na występowanie zwyrodnień stawów ma wpływ wiele czynników, a jednym z nich są mikrourazy stawów, o których zwykle nie mamy pojęcia.
Co to jest mikrouraz i do czego prowadzi?
Do mikrourazu stawu może dojść każdego dnia, podczas wykonywania pracy zawodowej lub podczas wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Gdy staw jest odpowiednio odżywiony, wytwarza maź stawową, a dzięki niej staw jest chroniony przed mikrourazami. Jednak z wiekiem tej mazi w stawach jest mniej, a organizm produkuje coraz mniej kolagenu, który odpowiada za sprężystość i wytrzymałość tkanek. Stawy są mniej ukrwione, a chrząstka stawowa ulega stopniowemu zmniejszeniu. Dlatego podczas pracy fizycznej, gdy każdego dnia wykonujemy te same ruchy, te same stawy i te same struktury są obciążane, zatem w efekcie często dochodzi do zwyrodnienia stawów. Wśród pacjentów ze zwyrodnieniami stawów można zaobserwować, że są to ludzie w średnim lub starszym wieku, którzy byli aktywni fizyczne na podłożu zawodowym, uprawiali sport amatorsko lub zwyczajnie byli aktywni fizycznie przez całe życie. Oprócz mikrourazów do rozwoju zwyrodnień stawów przyczyniają się również czynniki genetyczne, hormonalne i inne.
Jak zapobiegać mikrourazom?
Mikrourazy stawów i mięśni to nieodłączna część aktywności fizycznej. Można jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Przede wszystkim zalecane jest zrzucenie zbędnych kilogramów, ponieważ nadwaga i otyłość powoduje nadmierne obciążanie większości stawów układu ruchu. Istotnym elementem jest aktywność fizyczna, która ma na celu wzmocnienie mięśni szkieletowych, dzięki którym stawy mają zapewnioną odpowiednią stabilizację. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej w przyszłości, często konieczna jest zmiana pracy, szczególnie jeśli ta dotychczasowa wymaga wykonywania czynności obciążających stawy w znacznym stopniu. Uprawianie sportu jest z pewnością korzystne dla zdrowia, lecz warto pamiętać o tym, że każdy uraz powoduje osłabienie stawu, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko choroby zwyrodnieniowej.
Jak dbać o stawy, gdy pojawiają się niepokojące objawy?
W przypadku pojawienia się bólu stawów, trzeszczenia, ograniczenia ruchomości i sztywności stawów trzeba niezwłocznie zacząć działać, ponieważ objawy te mogą świadczyć o początku choroby zwyrodnieniowej. Lekarz zaleci odpowiednie środki farmakologiczne oraz rehabilitację. Często konieczne jest odciążenie stawu i zastosowanie fizykoterapii. Ból stawów nie powinien ograniczyć aktywności ruchowej, lecz powinny to być specjalne ćwiczenia funkcjonalne, zalecone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Warto także wspomóc stawy od wewnątrz, stosując np. glukozaminę, kolagen i kwas hialuronowy Tabletki zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla poprawy kondycji stawów, można znaleźć w aptece.