Modne blaty drewniane do kuchni – aktualne trendy

Blaty z drewna cieszą się ogromną popularnością we wnętrzach urządzanych w różnym stylu – nowoczesnym, prowansalskim itd. Drewno zyskało wielu zwolenników, gdyż jest to materiał ekologiczny, naturalny i szlachetny. Idealnie sprawdza się w roli praktycznej, ale i dekoracyjnej. Jakie blaty drewniane są obecnie najmodniejsze?

Wybierając blat do kuchni, mamy bardzo szeroki wybór – może to być blat m.in. z laminatu, szklany, kamienny lub drewniany. Jeśli decydujesz się na ostatnie tworzywo, musisz jeszcze określić rodzaj drewna i ew. jego strukturę. Każda odmiana wyróżnia się innym designem i usłojeniem oraz właściwościami. Które z nich są obecnie najchętniej wybierane?

Blaty dębowe w jodełkę

Jednym z gorących trendów wnętrzarskich jest jodełka – może królować na przykład na podłodze, fototapecie, ale także w kuchni. Popularne wzory – jodełka francuska i węgierska – wyróżniają się klasycznym wyglądem, ale mogą gościć także w nowoczesnej kuchni. Blaty dębowe w technologii obłogowanej z motywem jodełki są obecnie gorącym trendem – pięknie się prezentują i nadają wnętrzu elegancji i ponadczasowego charakteru.

Wzory imitujące naturę

Jodełka jest w zasadzie jednym ze wzorów nawiązujących do natury, ale obecnie cieszy się największą popularnością, dlatego wymieniliśmy ją osobno. Warto jednak wiedzieć, że inne motywy nawiązujące do natury również są chętnie wybierane. Dobrze komponują się z różnymi materiałami – jak kamień, szkło czy metal.

Blat dębowy – solidny i elegancki

Jednym z najczęściej zamawianych blatów do kuchni są też modele wykonane z rodzimego dębu. Blat dębowy to wybór ponadczasowy i od lat cieszący się ogromną popularnością. Dąb wyróżnia się wspaniałymi właściwościami – jest elegancki, wytrzymały, odporny na odkształcenia, szlachetny, a także łatwy w pielęgnacji i konserwacji. Warto go potraktować jako inwestycję – będzie służył przez wiele lat, ale trzeba go regularnie pielęgnować (lakierem albo olejem), a w razie konieczności można go też szybko i łatwo odnowić.

Blaty z drewna egzotycznego

Alternatywą dla rodzimych gatunków – jak dąb, buk czy jesion – są luksusowe drewna egzotyczne. Zachwycają wyglądem i odcieniami czy usłojeniem, ale także są twardsze i bardziej wytrzymałe. Godne polecenia i modne są m.in. merbau, doussie, teak, suar czy mango. Cechuje je niewielkie ryzyko wypaczania się i pękania drewna oraz orientalne piękno. Wyjątkowe walory wizualne uzyskują dzięki rysunkom i bogatej kolorystyce.