Problem chrapania dotyczy dużej części populacji wieku średnim – szczególnie, często dotyka on mężczyzn w średnim wieku, stając się przyczyną nie tylko kłótni małżeńskich ale i wielu poważnych schorzeń. Każdy powinien uzmysłowić sobie znaczenie, jakie może mieć chrapanie dla zdrowia każdego z nas.
Skąd bierze się chrapanie?
Zjawisko chrapania, czyli powstawania dźwięków w trakcie wydechu związane jest z cofnięciem się nasady języka oraz opadaniem podniebienia miękkiego. Wiotkość podniebienia wprawia w ruch tą część jamy ustnej wraz z języczkiem. Chrapanie to może być jednak rewelator poważniejszego zjawiska, jakim jest obturacyjny bezdech senny. Pojawia się on w sytuacji, gdy w trakcie snu dochodzi do zablokowania przez nasadę języka wejścia do krtani, co powoduje zatrzymanie oddechu. Bezdechy mogą trwać nawet do kilku minut i mogą występować dziesiątki razy w ciągu nocy. Obturacyjnemu bezdechowi sennemu towarzyszy również zjawisko wybudzania się, w celu nabrania powietrza – dzieje się to wtedy, gdy stężenie dwutlenku węgla we krwi narośnie na tyle, iż doprowadzi do pobudzenia ośrodka oddechowego w rdzeniu przedłużonym.
Jakie objawy może dawać obturacyjny bezdech senny?
Charakterystycznymi objawami są: chrapanie, uczucie niewyspania się, zasypianie w ciągu dnia – szczególnie przy oglądaniu telewizji, czytaniu, prowadzeniu samochodu(!!) lub rozmowie z kimś, nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, miażdżyca, bóle głowy, zawroty głowy i szumy uszne.
W przypadku obturacyjnego bezdechu sennego bardzo ważne jest wykonanie badania polisomnograficznego. Obejmuje ono następujące procedury: badanie EKG, badanie EEG, ocenę saturacji i badanie zawartości mieszaniny oddechowej. Na podstawie powyższych badań możliwe jest zanotowanie epizodów bezdechów i towarzyszących im wybudzeń.
Jak leczy się obturacyjny bezdech senny?
Terapia obturacyjnego bezdechu sennego obejmuje redukcję wagi ciała, ograniczenie spożywania alkoholu oraz rzucenie palenia. Najskuteczniejszą metodą terapeutyczną jest zastosowanie w trakcie snu wentylacji z dodatnim ciśnieniem końcowo-wydechowym (CPAP), co zapobiega zapadaniu się tkanek miękkich jamy ustnej.