Istnieje kilka technik zabezpieczania drewna, zarówno elementów architektury na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje lakierowanie drewna, czyli technika od lat sprawdzona i szeroko stosowana. I jak każda technika, ma swoje wady i zalety. Dziś postanowiliśmy zebrać je wszystkie, by ułatwić wam decyzję o ewentualnym zabezpieczeniu drewna lakierem. Zapraszamy do lektury!
Lakiery do drewna – zalety zastosowań
Spójrzmy na lakiery do drewna od strony czysto praktycznej. Sklep z lakierami Kemichal może zaoferować nam dziesiątki różnych produktów, każdy o innym przeznaczeniu i charakterystyce. Trafimy więc na lakiery do mebli, lakiery do MDF czy oleje do drewna, ale jak zdecydować, czy to właściwa forma zabezpieczenia? Otóż już na wstępie warto wiedzieć, że lakiery do drewna nie wnikają głęboko w strukturę materiału. Jednocześnie tworzą wytrzymałą i trwałą powłokę ochronną, czasami wielokrotnie zwiększając właściwości wytrzymałościowe materiału.
Lakiery do drewna zabezpieczają bardzo dokładnie przed szkodliwym działaniem wilgoci. To kolejna spora zaleta. Są efektywne zarówno w przypadku miękkich, jak i twardych gatunków drewna. Co ważne, lakiery do drewna dosyć łatwo się nakłada (lakiery wodne zdecydowanie łatwiej niż rozpuszczalnikowe), wystarczy do tego zazwyczaj zwykły pędzel.
Wielką zaletą jest także kwestia estetyczna. Lakiery do drewna nadają powierzchni odpowiedni efekt wizualny, np. matowy lub połyskliwy. Lakiery do mebli są świetnym przykładem – po ich nałożeniu meble mają przyjemną fakturę, ładnie się prezentują i zdecydowanie łatwiej utrzymać na nich porządek (łatwiejsza pielęgnacja i czyszczenie). Bezbarwne lakiery do drewna w sposób wyjątkowy podkreślają naturalne walory estetyczne tego materiału, zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na lakiery do mebli z efektem połysku.
Lakiery do drewna – wady zastosowań
Nie popadając w przesadny zachwyt, spójrzmy obiektywnie na technikę lakierowania drewna. Ma ona oczywiście swoje minusy. Pierwszym z nich jest z całą pewnością pozbawienie drewnianych elementów ich naturalnej faktury. Drewniana powierzchnia po lakierowaniu jest idealnie gładka, co w niektórych przypadkach może być uznawane za wadę.
Drugim mankamentem stosowania lakierów do drewna jest problematyczne usuwanie uszkodzeń powłoki. W warunkach domowych jest to szczególnie trudne i zwykle wymaga od nas ściągnięcia całej powłoki lakierniczej i stworzenia jej na nowo.
Trzeba też zaznaczyć, że niektóre lakiery rozpuszczalnikowe mogą być drażniące, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza, gdy zdecydujemy się je zastosować wewnątrz budynku. Przykładem jest wykonanie bardzo trwałej powłoki ochronnej na parkiecie. Nawet krótkotrwałe przebywanie w pomieszczeniu może okazać się szkodliwe.
Na sam koniec dodamy jeszcze, że malowanie lakierem do drewna wymaga wprawy i odpowiedniej techniki. Powinno się ono odbywać zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów. Odpowiednie naniesienie lakieru ograniczy smugi i konieczność nakładania kolejnych warstw.