Mazury należą do najbardziej nośnych, również za granicą, polskich haseł turystycznych. Przed kilkunastoma laty to hasło poszerzono nawet do „Mazury cud natury”, po to by zaistnieć oficjalnie wśród najświetniejszych światowych atrakcji turystycznych.
Byli i tacy mieszkańcy regionu, którzy do tej akcji podchodzili sceptyczne, sugerując, że na innych kontynentach i w innych krajach atrakcji turystycznych na nie mniejszym poziomie są setki. Pewnie mają oni rację, jednak niewykluczone, że część zmieniłaby zdanie oglądając z lotu ptaka Wielkie Jeziora Mazurskie wraz z Puszczą Piską.
Nie tylko wielkie jeziora
Zacznijmy od tego, czy Mazury jako kraina geograficzna mają swoje granice. Dosyć wyraźne, przynajmniej z dwóch stron, granicząc z Mazowszem i Podlasiem. Trudniej jest określić wyraźne granice Mazur od zachodu, chociaż do najdalej na zachód wysuniętych części tego regionu można zaliczyć Pojezierze Iławskie wraz z Jeziorakiem, jednym z największych i najdłuższych polskich jezior.
Jednak coraz większym powodzeniem cieszą się mniejsze jeziora rynnowe (i polodowcowe) leżące na północno-wschodnich rubieżach Mazur. Do nich można między innymi zaliczyć jeziora – Gołdap i Czarne. Jedną z atrakcji Puszczy Boreckiej jest stado żubrów.
Miłośnikom turystyki aktywnej można polecić malownicze skupisko jezior znajdujących się w Puszczy Boreckiej, m.in.: Szwałk, Pilwąg i Łaźno. Nieco dalej, kierując się na południowy zachód, natkniemy się na – Soltmany, Gawlik i Szóstak.
Co ciekawe – i tym terenami zaczęli interesować się inwestorzy, również mieszczuchy zainteresowani prowadzeniem działalności agroturystycznej. Nieprzypadkowo w tej okolicy zaciszne siedliska znaleźli dla siebie znani dziennikarze i intelektualiści.
Wzgórza i zabytki
Puszcza Borecka znajduje się już na granicy z Szeskimi Wzgórzami, których najwyższy szczyt (Szeska Góra) mierzy 309 m n.p.m. Znajdująca się w tym kompleksie Gołdap (jedyna uzdrowisko na Warmii i Mazurach) należy do najważniejszych ośrodków sportów zimowych w północnej Polsce.
Do największych atrakcji tego zakątka Mazur należy, nieczynny już, szlak kolejowy wraz z, największymi w Polsce mostami. W tym miejscu kręcono między innymi sceny do filmu „Ryś”. Miłośnicy sportów ekstremalnych mogą tu między innymi skakać na bungee.
Zatem Mazury to nie tylko wielkie jeziora, ale również wiele innych, dodatkowych atrakcji, zwłaszcza dla miłośników turystyki aktywnej. Jest to również nadal atrakcyjne miejsce dla inwestorów zajmujących się turystyką.