Idea DIY ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularna. Pod tym tajemniczym akronimem kryje się określenie Do It Yourself odnoszące się do wykonywania najprzeróżniejszych elementów wyposażenia domu lub mieszkania samodzielnie, i z wykorzystaniem powszechnie dostępnych materiałów. Przykładem tego mogą być meble z europalet. Dzięki temu zyskujemy nowatorskie, nieszablonowe rozwiązania, które nie tylko dają nam poczucie wyjątkowości, ale przede wszystkim są dopasowane do naszych potrzeb. Przyjrzyjmy się kilku pomysłom, jak zrobić łóżko, które będzie odzwierciedlało nasze wnętrze.
Łóżko z palet – Czy to dobre rozwiązanie?
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie palet (takich, jakie możemy zobaczyć choćby w marketach). Nie musimy koniecznie kupować nowych, wystarczające będą także europalety używane. Do zrobienia łóżka najlepsze będą te o wymiarach 120 cm na 80 cm. Przed użyciem, koniecznie powinniśmy oszlifować drewno przy wykorzystaniu szlifierki lub papieru ściernego. Nie powinniśmy jednak robić tego wewnątrz pomieszczenia ze względu na intensywne pylenie podczas pracy. Jeżeli nie mamy miejsca do majsterkowania, lepiej kupić palety już oszlifowane, choć oczywiście będą one nieco droższe.
Po oszlifowaniu drewna należy je zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, ale także uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu powinniśmy użyć bejcy lub farby do drewna, ewentualnie lakieru.
Z palet tworzymy podest, którego elementy łączymy ze sobą gwoździami lub zaciskami i gotowe! Możemy zacząć dopasowywać materac! Europalety to rozwiązanie nie tylko bardzo tanie (za nową paletę zapłacimy ok. 20 zł), ale także ekologiczne. Przy odrobinie wyobraźni przestrzeń pod materacem możemy wykorzystać, jako skrzynię na pościel lub ubrania.
Jakie łóżko z materacem wybrać?
Przede wszystkim, zarówno łóżko, jak i materac powinny nam zapewniać komfortowy, nieprzerwany sen. Z doniesień naukowych wynika, że 90% naszych sił psychicznych i fizycznych regenerujemy śpiąc, dlatego powinniśmy szczególnie zadbać o nasze miejsce do spania.
Łóżko nie może być zbyt krótkie. Przyjmuje się, że dla osoby dorosłej, komfortowa szerokość łózka to przynajmniej 80-90 cm, zaś długość, 200 cm. Pomiędzy podłogą, a łóżkiem powinna znajdować się wolna przestrzeń ok.30-50 cm, która sprawi, że wygodniej będzie się nam wstawało, ale także zapewni prawidłową cyrkulację powietrza i zapobiegnie gromadzeniu się kurzu pod łóżkiem.
Jaki w takim razie powinien być dobry materac dobry dla zdrowia? Po pierwsze, musimy zdecydować się na właściwą twardość materaca, która mierzona jest w czterostopniowej skali od H1 dla najbardziej miękkich materacy do H4 do materacy najtwardszych. Ogólna zasada zakłada, że im więcej ważymy, tym twardszy materac powinniśmy wybrać (oczywiście z zachowaniem indywidualnych preferencji).
Ponadto, struktura materaca powinna uwzględniać kwestie anatomiczne. Kręgosłup powinien układać się naturalnie w literę S ta, aby zachowana została lordoza w odcinku lędźwiowym. Jeżeli cierpimy na alergię, doskonałym rozwiązaniem rozwiązaniem będą materace lateksowe lub piankowe, które dobrze izolują śpiącą osobę od alergenów.
Wykonanie własnego łóżka i prawidłowe przygotowanie go do spania może stanowić nie lada wyzwania. Daje jednak olbrzymią satysfakcję i gwarantuje, że codziennie będziemy wstawali zadowoleni i z tym przekonaniem, że samodzielnie zadbaliśmy o to, co jest dla nas wartościowe.