Wanienka – aby bezpiecznie i komfortowo kąpać maluszka

wanienka-aby-bezpiecznie-i-komfortowo-kapac-maluszka

Wanienka do kąpania dziecka to jeden z podstawowych elementów wyprawki. Powinien się znaleźć w domu zanim maluch wróci do niego ze szpitala. Na rynku znajdujemy wanienki w różnych rozmiarach, kształtach czy też z dodatkowymi funkcjonalnościami. Na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania?

Bezpieczeństwo oraz wygoda dla dziecka i rodziców

Rodzice, szczególnie ci niewprawieni w kąpaniu maluszka, mogą mieć kłopoty podczas użytkowania wanienki. Nie wiedzą, jak dokładnie trzymać dziecko, aby było im i jemu wygodnie. Boją się ślizgania dziecka w wanience pełnej wody, zachlapania jeszcze niezagojonego pępka i niestabilności samego artykułu, który wybrali do kąpieli. Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim wanienka musi być dopasowana rozmiarem do wieku dziecka. Najmniejsze wanienki mają 86 cm długości i zwykle są użytkowane do 6 miesiąca życia malucha. Te większe przydają się starszym pociechom. Do bezpiecznego i komfortowego przeprowadzania kąpieli dziecka do 4 roku życia, nadają się z kolei wanienki oferowane przez Wozki-foteliki.pl. Rodzice mogą znaleźć na rynku wanny do kąpieli niemowlaków mająca także długość powyżej 100 cm, a nawet 120 cm. Dopasowanie rozmiarem nie powinno być zatem większym problemem.

Jakość i wykonanie

Jakość idzie w parze z wykonaniem, a przynajmniej tak powinno być. Najczęściej wybierane są wanienki plastikowe. Cechują je: przystępna cena, lekkość, mobilność, kształty do wyboru oraz mnogość dodatków. Jeśli bazują na dobrej jakości tworzywie, będą w pełni bezpieczne dla dzieci i wygodne podczas użytkowania. Alternatywę, ale o wiele droższą, stanowią wanienki ceramiczne. Ich atutem jest bardzo duża wytrzymałość. Ponadto są w niewielkim stopniu podatne na uszkodzenia.

Mniej wprawieni rodzice mogą postawić na specjalne wanienki profilowane. Cechują się one kształtami, które ułatwiają kąpanie maluszka. Rynek przewidział także miejsce dla produktów emaliowanych, stalowych i zabezpieczanych przed rdzewieniem, oraz turystycznych, które są nadmuchiwane, dzięki czemu idealnie sprawdzają się podczas wyjazdów.

Dodatki, które warto rozważyć

Wanienka do kąpieli maluszka może być doposażona o kolejne elementy. Chętnie wybierane są produkty łączące w sobie wannę i przewijak. Dobrze wpasowują się w aranżacje dziecięcych pokojów. Są stabilne i funkcjonalne, ze względu na opatrzenie rozmaitymi półkami czy uchwytami, w których można umieścić niezbędne artykuły pielęgnacyjne. Ich rozmiary sprawiają jednak, że będzie to dobry wybór, ale do dużych domów.

W mieszkaniach można postawić na klasyczną wanienką z tworzywa, ale wyposażoną we wkładkę antypoślizgową. Kolejnym udogodnieniem jest stojak, dzięki któremu rodzice mogą kąpać dziecko na takiej wysokości, jaka jest dla nich dogodna.

Wygoda i bezpieczeństwo kąpania maluszka, to najważniejsze cechy opisywanego produktu. Dobierając wanienkę rodzice muszą zatem pamiętać o jej rozmiarze, kształcie, miejscu ustawienia, ale i dodatkowych elementach, które podwyższają walory funkcjonalności. W końcu kąpiel to tak ważny rytuał, nie tylko ze względów higienicznych.