Łóżko do sypialni – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

lozko-do-sypialni-na-co-zwrocic-uwage

Łóżko to najważniejszy mebel w każdej sypialni. Jakość jego wykonania ma wpływ zarówno na komfort snu, jak i wystrój wnętrza. Podpowiadamy, czym się kierować przy jego wyborze, aby było idealnie dopasowane do Twojej sypialni.

Łóżko – na co zwrócić uwagę?

Łóżko to mebel, który ma przede wszystkim zapewnić wygodne miejsce odpoczynku. Dlatego też wybierając je, należy się kierować jego ustawnością, wytrzymałością i jakością wykonania. Walory estetyczne mogą zejść na dalszy plan. Jakie czynniki należy przeanalizować przed zakupem łóżka?

  • Wymiary – standardowe dwuosobowe łóżko ma 160 cm szerokości i 200 cm długości. Czasem jest to jednak za mało i konieczne jest kupienie szerszego lub dłuższego mebla.
  • Wielkość sypialni – ma ona bezpośredni wpływ na wielkość łóżka, na jaką można sobie pozwolić.
  • Materiał – w przypadku łóżek drewnianych warto wybierać wytrzymałe surowce, takie jak dąb, buk, czy sosna.
  • Jakość – sposób, w jaki zostały połączone poszczególne elementy mebla ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania.

Warto przejrzeć ofertę internetowych salonów meblowych, takich jak Meble Pyka. Zapewniają one znacznie większą wygodę niż łóżka z popularnych sieci, które najczęściej wykonane są ze sklejki.

Łóżko tapicerowane czy drewniane?

Gdy podejmie się już decyzje dotyczącą rozmiaru łóżka, można zastanowić się nad tym, jak powinno ono wyglądać. Często wybór pada na łóżka tapicerowane lub drewniane. Niepodważalną zaletą tych pierwszych jest miękki zagłówek, który sprawia, że można się wygodnie oprzeć. Ponadto chroni on ścianę przed zabrudzeniem. Jeśli decyduje się na tę opcję, należy przemyśleć, jaki rodzaj tapicerki się wybierze. Dostępne są obicia ze skóry naturalnej lub ekologicznej oraz z tkanin. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Warto dodać, że dostępny jest szeroki wybór ich wzorów i kolorów, dzięki czemu można dopasować łóżko do swojego wnętrza. Co więcej, tkaniny tapicerskie coraz częściej są plamoodporne, dzięki czemu nie trzeba martwić się zabrudzeniami.

Drewniane ramy do łóżek również mają swoje zalety. Przede wszystkim, są one trwałe i ponadczasowe, w szczególności te wykonane z solidnych rodzajów drewna. Ponadto znacznie łatwiej utrzymać je w czystości – niektóre obicia łóżek tapicerowanych, np. welur, mają tendencję do gromadzenia kurzu. Drewnianą ramę wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką i raz na jakiś czas użyć środka konserwującego drewno. Często też mają one lżejszą formę niż te tapicerowane. Dzięki temu lepiej sprawdzają się w mniejszych sypialniach.

Jakie łóżko wybrać – materac i stelaż

Poza ramą łóżka, na jakość snu ma wpływ również odpowiedni stelaż i materac. Na tych elementach nie warto oszczędzać – źle dobrane lub słabej jakości mogą powodować problemy z zasypianiem i bóle kręgosłupa. W kwestii stelaża najbardziej istotna jest jakość jego wykonania. Należy unikać produktów, które mają plastikowe części, ponieważ łatwo ulegają one uszkodzeniom. Materac natomiast dobrze wybrać pod kątem twardości i rodzaju wypełnienia. Najlepiej osobiście udać się do sklepu i wypróbować, na którym jest najwygodniej.