Jak bezpiecznie korzystać z publicznych toalet?

Potrzeby fizjologiczne musimy załatwiać oczywiście regularnie. Nie zawsze jednak mamy możliwość skorzystania z własnej toalety. Jak więc się zachować, aby w takim publicznym miejscu nie narazić się na niebezpieczeństwo zdrowotne? W końcu strach przed publicznymi toaletami jest nam wpajany od dziecka.

Czy toaleta dla niepełnosprawnychdostępna jest publicznie?

Oczywiście w dzisiejszych czasach toalety są coraz bardziej profesjonalnie projektowane i wyposażone. Wszystko to robi się po to, aby użytkownicy mieli gwarantowany jak największy komfort w takich miejscach. W miejscach publicznych oczywiście obowiązkowo musi być dostępna także toaleta dla niepełnosprawnych. Gwarantują to nam przepisy prawa polskiego, a także unijnego. Bez względu jednak na to, o jakiego konkretnie użytkownika chodzi, każdy musi zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Jak łatwo się też domyślić, im więcej osób korzystających publicznych toalet, tym więcej potencjalnie obecnych zarazków i wirusów. Przede wszystkim więc w takiej sytuacji trzeba zwracać uwagę na higienę. Oczywiście, jeżeli chodzi o toalety takie jak w punktach usługowych, czyli na przykład w restauracjach, to są one regularnie czyszczone przez obsługę. Jeżeli jednak chodzi o toalety w pociągach lub w parkach, to musimy sami pamiętać o przestrzeganiu pewnych wskazań. A tak naprawdę wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, o których mówi się nawet dzieciom.

Jak zachować się w toalecie publicznej?

Przede wszystkim więc jeżeli znajdziemy się już w takim miejscu, bez względu na to, czy jest to toaleta dla niepełnosprawnych, czy też zwykła, musimy pamiętać o głównych wektorach przenoszenia zarazków. Pamiętajmy więc o tym, czego będziemy konkretnie dotykać. Statystyki wyraźnie pokazują, że w ciągu dnia nasze dłonie dotykają twarzy przynajmniej kilkadziesiąt razy. Łatwo więc sobie wyobrazić, jak dużo wirusów i zarazków będziemy mogli przenieść do naszych dróg oddechowych, jeżeli nie będziemy dbali o higienę. Trzeba więc pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu rąk. Najpierw jednak, szczególnie wtedy, jeżeli jest to toaleta w jakimś typowym miejscu publicznym, a więc na przykład w centrum miasta, jeżeli już musimy usiąść na sedesie, to trzeba zabezpieczyć go papierem toaletowym, a najlepiej jest mieć własne chusteczki higieniczne. Następnie trzeba bardzo dokładnie umyć dłonie. Oczywiście wychodząc, będziemy naciskać klamkę, a tam mogą być też wirusy. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą chusteczki antybakteryjne, którymi możemy dodatkowo wyczyścić dłonie.