Zastosowanie robotów w przemyśle

O tym, że robotyzacja przemysłu przechodzi w obecnym momencie szczytową fazę, nie trzeba nikomu mówić. O korzyściach wynikających z wdrożenia robotów w zaawansowanych pracach również nie musimy przekonywać. Sprawdźmy, jakie jest najpopularniejsze zastosowanie robotów w przemyśle.

Proces paletyzacji

Paletyzacja to jeden z podstawowych procesów realizowanych w praktycznie każdej firmie przemysłowej, która wysyła gotowy produkt do klienta bądź producenta. Z powodzeniem możemy stwierdzić, że to właśnie ten proces odpowiada za najpoważniejsze przestoje w całym cyklu życia procesu produkcyjnego. Manualne przygotowanie palety to proces żmudny, ciężki pod względem fizycznym oraz ryzykowny dla zdrowia. Dodatkowe warunki takie jak nadmierny hałas, bliskość innych maszyn przemysłowych sprawia, że jest to bardzo trudna praca, która pochłania dużo czasu.

Dlatego też roboty paletyzujące stały się najpopularniejszym rozwiązaniem, które przyśpiesza cały proces, gwarantuje maksymalną efektywność, a także ciągłość paletyzacji bez względu na porę dnia czy warunki panujące w zakładzie.

Proces obsługi maszyn CNC

Kolejnym obszarem automatyzacji przemysłu jest wdrożenie robotów CNC, które zastępują pracowników obsługujących tego typu maszyny. Roboty przemysłowe gwarantują szybkie przygotowanie maszyny CNC do pracy, znacznie szybszy proces skrawania, redukcję ilości odpadów i w ogólnym rozrachunku redukcję kosztów, które generował ten proces przemysłowy.

Dobrze zaprojektowany robot obsługujący maszynę CNC może zostać delegowany do praktycznie każdej serii produkcyjnej – nie tylko tych długich, ale również najkrótszych. To wszystko zawdzięczamy relatywnie szybkiej zdolności integracji robota z maszyną i łatwym wdrożeniem go w niezbędne do wykonania czynności.

Inną, równie istotną kwestią warunkującą sukces manualnej obsługi maszyn CNC jest znalezienie pracownika o odpowiednich kwalifikacjach. To niestety generuje coraz większy problem na rynku. Dlatego też, choć inwestycja początkowa w robotyzację obsługi maszyn CNC wydaje się kosztowna, w krótkim czasie zwróci się z nawiązką.

Proces spawania

Spawanie to kolejny z procesów, który ulega powszechnej robotyzacji. Spawalnictwo to obszar, który wykorzystywany jest w praktycznie każdej gałęzi branży przemysłowej, a to, co przez firmy produkcyjne jest najbardziej doceniane w aspekcie robotyzacji tego procesu to możliwość zautomatyzowania go bez względu na wdrożoną metodę spawania. Spawanie metodą liniową, punktową, MIG, ultradźwiękową, TIG, czy plazmową. To wszystko możemy zrealizować z pomocą robotyzacji spawania w firmie.

Dzięki wykorzystaniu maszyny, efekt spawania za każdym razem będzie dokładnie taki sam. Minimalizujemy więc ryzyko odchyleń w jakości, zbyt dużych kosztów związanych z długim czasem oczekiwania na efekt pracy, a także zyskujemy możliwość oddelegowania pracowników do innych procesów, które są mniej szkodliwe dla jego zdrowia.

Proces montażu elementów

Montaż to jeden z najbardziej powtarzalnych procesów wchodzący w skład cyklu życia produkcji towarów i maszyn. Jest to przy okazji wyjątkowo monotonne zajęcie, które wykonywane przez pracownika traci na swojej wydajności z czasem. Nic w tym dziwnego. Pracownik, któremu za zadanie stawia się montaż jednego elementu przez cały 8-godzinny dzień pracy, z czasem przestanie skupiać się na zadaniu, co może skutkować błędami lub wolniejszym tempem realizacji zadania.

Dlatego też robotyzacja stanowisk montażowych bardzo wyraźnie wpływa na poprawę szybkości, dokładności montażu, a także jego powtarzalności. Montaż z robotem dedykowanym temu zadaniu nigdy nie będzie już stanowić wąskiego gardła w procesie produkcyjnym.