Jak wybrać filtr do rekuperatora?

Sprawna wentylacja w domu lub w pomieszczeniach służbowych jest kluczowa dla zachowania komfortu pracy i zdrowia domowników lub pracowników. Świeże powietrze gwarantuje także zapewnienie prawidłowych warunków otoczenia dla maszyn i urządzeń. Sercem systemu wentylacyjnego jest rekuperator. Aby zapewnić prawidłowe działanie i długą żywotność tego modułu, należy regularnie go serwisować oraz wymieniać zużyte komponenty na nowe. Szczególnie istotne są filtry do rekuperacji. Jak je wybrać?

Na czym polega działanie rekuperatora?

Rekuperator to główny element wentylacji mechanicznej. Pozwala na kontrolowanie wentylacji wewnątrz budynków oraz na dostosowanie jej wydajności do panujących warunków. Głównym zadaniem rekuperatora jest nawiewanie do wnętrza budynku świeżego powietrza i pozbywanie się powietrza nieświeżego lub zanieczyszczonego. Jeżeli urządzenie działa właściwie, cały proces powinien odbywać się z minimalnymi stratami ciepła. Dzięki temu regulacja temperatury następuje płynnie, a rachunki za ogrzewanie są niższe.

Budowa rekuperatora

Centralnym elementem urządzenia jest wymiennik ciepła. Jest on odpowiedzialny za odzyskiwanie ciepła. W praktyce stosuje się kilka rodzajów wymienników, różniących się pomiędzy sobą efektywnością odzysku ciepła. Najczęściej są to wymienniki krzyżowe, obrotowe lub przeciwprądowe. Największy procent odzyskanego ciepła gwarantują te ostatnie, dlatego jest to rozwiązanie najdroższe.

Każdy rekuperator wyposażony jest w filtry o zróżnicowanej klasie szczelności. Ich rola może sprowadzać się do zatrzymywania wlatującego kurzu lub owadów, ale także znacznie drobniejszych zanieczyszczeń powietrza. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego filtra do rekuperatora.

Rodzaje filtrów do rekuperatorów

Producenci oferują kilka klas filtrów. Posługują się przy tym nowym nazewnictwem, określając efektywność w procentach lub starą nomenklaturą, odwołującą się do nieobowiązującej już normy ISO. Według wcześniejszej klasyfikacji, filtry dzieliły się na : dokładne, pośrednie i zgrubne.

Pierwsza grupa oznaczona została symbolami od F7 do F9. Jest w stanie zatrzymywać do 95% cząstek pyłu. Filtry pośrednie do M5 oraz M6. Z kolei filtry zgrubne (G1 do G4) radzą sobie jedynie z największymi zanieczyszczeniami powietrza. Większość rekuperatorów posiada fabrycznie zamontowany filtr G4.

W praktyce spotyka się także filtry z jonizacją (tzw. filtry RCI), które doskonale nadają się dla alergików i radzą sobie z wirusami. Dla szczególnie dokładnego oczyszczenia powietrza warto wyposażyć się w filtr do rekuperatora z wkładem z węgla aktywnego, który wyłapuje nawet zanieczyszczenia o średnicy PM2 i cząstki zapachowe.

W zaawansowanych urządzeniach często montuje się kilka rodzajów filtrów o coraz większej szczelności. Dzięki temu minimalizujemy szansę, że do pomieszczenia dostaną się szkodliwe związki.

Kiedy należy wymienić filtr w rekuperatorze?

Filtry oczyszczające mają zróżnicowaną żywotność, która jest określona środowisko w jakim pracuje rekuperator oraz rodzaj filtra. Filtry które są łatwo dostępne i widoczne, możemy sami wymienić na nowe albo skontrolować. W tym celu należy go wyjąć i ocenić stan zabrudzenia. Jeżeli powierzchnia filtra jest jedynie lekko szara, najczęściej oznacza to, że nadaje się on do dalszego użytku. Kiedy jednak płaszczyzna posiada wyraźne, czarne zabrudzenia filtr należy jak najszybciej wymienić na nowy. Zazwyczaj, im filtr jest dokładniejszy i bardziej szczelny, tym szybciej ulegnie zapchaniu i tym szybciej trzeba go będzie wymienić.

Kontrolę filtrów warto przeprowadzać raz na kwartał, zaś wymianę bezwzględnie dwa razy w roku lub częściej. Pozwoli to na zapewnienie dostępu świeżego powietrza do wnętrza, ale także odzysk ciepła i oszczędność w budżecie. Przyjmuje się, że zapchany filtr potrafi pogorszyć parametry rekuperatora nawet o 30%, a w krańcowych przypadkach nawet uszkodzić wiatrak lub wymiennik ciepła.

Dbajmy o regularną kontrolę i wymianę filtrów w rekuperatorze. Gwarantują one nie tylko zdrowe i czyste powietrze, ale także oszczędność.