Kiedy kupno wózka się opłaca?

Kiedy kupno wózka się opłaca

Wózki widłowe, bez względu na typ zasilania, są niezwykle pomocnym sprzętem umożliwiającym szybkie i przede wszystkim bezpieczne transportowanie towarów na krótkie odległości. Pojazdy tego typu cieszą się dużą popularnością nie tylko w magazynach, ale również w fabrykach, centrach logistycznych i sortowniach. Wykorzystuje się je w przemyśle, rolnictwie, a nawet w ogrodnictwie. Przedsiębiorstwa, które sporadycznie wykorzystują wózki widłowe, często decydują się na ich wynajem. Kiedy jednak warto rozważyć ich zakup? Lepiej wybrać używany czy nowy model?

Kiedy zakup wózka widłowego jest rozsądną decyzją?

Koszt usługi wynajęcia wózka widłowego jest uzależniony od kilku parametrów. Pierwszym z nich jest rodzaj wózka, drugim długość najmu, z kolei trzecim rodzaj wynajmu (z operatorem czy bez). Na całkowity koszt usługi mogą również wpływać inne czynniki. W sytuacji, w której wózek widłowy jest niezbędny do pracy zawsze w tym samym okresie (np. przez pierwsze trzy tygodnie sierpnia), wówczas jego zakup jest nieopłacalny.

W przypadku, gdy częstotliwość wynajmowania wózków i okres, na który są wynajmowane z roku na rok rośnie, warto dokonać szczegółowej analizy. Na podstawie faktur wystawianych przez firmy wynajmujące wózki łatwo dokonać obliczeń i sprawdzić skalę wydatków, a także ich wzrost. Znaczna tendencja zwyżkowa jest jasnym sygnałem, mówiącym o potencjalnych korzyściach wynikających z zakupu wózka. Warto jednak dodać, że do samego kosztu zakupu należy również doliczyć średnioroczne wydatki na konserwację pojazdu oraz nieprzewidziane awarie. W niektórych sytuacjach konieczne będzie przeszkolenia jednego bądź kilku pracowników do obsługi wózka.

Nowe czy używane wózki widłowe?

Zakup nowego wózka widłowego, objętego gwarancją producenta jest zawsze dobrym wyborem. W razie nieprzewidzianych awarii w trakcie trwania okresu gwarancyjnego, właściciele mogą liczyć na szybką pomoc profesjonalistów. Niestety nowy wózek widłowy to spory wydatek i nie wszystkie firmy mogą sobie na niego pozwolić. Z kolei używane wózki widłowe są tańsze, jednak zawsze istnieje ryzyko kupienia mocno wyeksploatowanego modelu. Z tego powodu, używane pojazdy warto kupować wyłączenie ze sprawdzonego źródła.