Kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych? Wyjaśniamy!

Przesadzanie roślin doniczkowych jest koniecznością – ziemia w doniczce nie jest tak bogata, jak gleba gruntowa, dodatkowo rozrost systemu korzeniowego sprawia, że staje się zbita. Kiedy najlepiej przesadzić rośliny doniczkowe i jak się za to zabrać?

Dlaczego warto przesadzać rośliny doniczkowe?
W środowisku naturalnym zachodzi wiele procesów biologicznych, które wzbogacają glebę. W przypadku roślin domowych rosnących w doniczkach gleba nie jest tak bogata, w związku z czym praktykuje się przesadzanie roślin. Kolejnym ważnym powodem jest brak miejsca: kiedy system korzeniowy nie przestrzeni na dalszy rozrost, roślina słabnie. Oznaki, które warto wziąć pod uwagę przy decyzji o przesadzeniu to skorupa lub nalot na powierzchni podłoża, opadnięte liście czy wyblaknięcie koloru.

Kiedy powinno się przesadzić roślinę?

W przypadku młodych roślin zaleca się przesadzanie średnio co rok. Starsze mogą być przesadzane co 2, 3 lat, w zależności od stanu gleby i aktualnej wielkości systemu korzeniowego. Najlepiej przesadzić roślinę zimą lub wiosną: należy pamiętać jednak o tym, aby nie przystępować do tego w okresie kwitnięcia.

Jak przesadzić roślinę doniczkową?

Pierwszym krokiem powinno być podcięcie przegnitych korzeni rośliny. Przed przesadzeniem należy przygotować nowy „dom” – nawet donica nie powinna być kwestią przypadku. Najlepiej wybrać dobrej jakości donicę z otworami w dnie, które umożliwią odpływ nadmiaru wody i przez to zapobiegną gniciu systemu korzeniowego. Koniecznie należy wykonać też drenaż, który zapobiegnie nagromadzaniu się wody.

Przy przesadzaniu najlepiej wybrać glebę dobrej jakości, przeznaczoną do konkretnego gatunku roślin. Dzięki temu roślina zaaklimatyzuje się w nowym środowisku i szybko zyska witalność. Odpowiednie podłoże, podobnie jak wzmacniające nawozy (do użycia po miesiącu od przesadzenia) i środki ochrony roślin można kupić w sklepie Substral.

Rośliny doniczkowe potrzebują pielęgnacji, podobnie jak rośliny sadzone w ogrodzie. Powinniśmy obserwować ich stan i przesadzać je zawsze wtedy, gdy staje się to konieczne!