Kiedy warto pójść do neurologa? Trzy sytuacje

Funkcjonowaniem obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego interesowano się już od czasów renesansu, kiedy centralny punkt myśli filozoficznych i działań naukowych stanowił człowiek oraz jego istota. Intensywny rozwój neurologii nastąpił jednak dopiero w dziewiętnastym wieku. Warto wiedzieć, które objawy mogą wskazywać na konieczność skorzystania z pomocy lekarza specjalizującego się w chorobach układu nerwowego.

Pilne konsultacje

Problemy neurologiczne niebędące wynikiem urazów głowy nie wymagają natychmiastowego leczenia szpitalnego. W takich przypadkach warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty. Na wizytę neurologiczną w ramach NFZ trzeba niestety czekać dość długo. Alternatywnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług przychodni prywatnej w Warszawie lub innych, również mniejszych miastach.

Pogarszająca się pamięć oraz zdolność orientacyjna mogą wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu. Zaniepokojenie powinny również wywołać powracające zawroty głowy oraz utraty przytomności. Inne objawy, które mogą być spowodowane dysfunkcją układu nerwowego to m.in. ból twarzy, kończyn, karku oraz krzyża lub osłabienie mięśni. Jeśli odczuwane dolegliwości nasilają się, nie należy przedłużać decyzji o udaniu się do specjalisty. W ramach prywatnych świadczeń można uzyskać szybką i profesjonalną pomoc neurologiczną na terenie Warszawy i okolic miasta.

Przypadki kliniczne

Objawy wskazujące na zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego wymagają niekiedy leczenia szpitalnego. Zlekceważenie ich może mieć poważne konsekwencje. Duże znaczenie ma również czas podjęcia odpowiedniego leczenia. Jeśli zatem dana osoba gwałtownie utraci całkowitą przytomność, należy zawieźć ją do szpitala lub wezwać karetkę. Nagłe wystąpienie omamów, urojeń, zaburzeń świadomości, utrudniających kontakt z otoczeniem, również może wskazywać na to, że pacjent potrzebuje natychmiastowej pomocy klinicznej. Do szpitala należy się udać także w przypadku nasilającego się bólu głowy, spowodowanego urazem czaszki, nawet jeśli dolegliwości te wystąpiły kilka tygodni po wypadku.

Przypadki, niewymagające pilnego leczenia

Do neurologa warto również udać się wtedy, kiedy objawy, wskazujące na dysfunkcje układu nerwowego, mają łagodny, systematyczny przebieg. Problemy te nie stanowią poważnego zagrożenia, nie należy ich jednak lekceważyć. Jeśli więc dany pacjent odczuwa bóle głowy niebędące bezpośrednim następstwem urazu czaszkowego, powinien udać się do specjalisty. Delikatne drżenie rąk, osłabienie mięśni i problemy ze snem również mogą wskazywać na to, że w układzie nerwowym występują jakieś zaburzenia.

Problemy neurologiczne mogą mieć różnorodne charakter. Nie należy zwlekać z przypadkami, które są bezpośrednim następstwem urazu głowy. Przed wizytą neurologiczną warto również sprawdzić opinie na temat danego specjalisty.