Ciekły azot to związek chemiczny, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach i gałęziach przemysłu. Nic dziwnego, ponieważ wykazuje szereg właściwości, którymi odznacza się wśród innych substancji. Chcesz wiedzieć, jakie cechy charakterystyczne posiada ta ciecz kriogeniczna? Z tego artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się ciekły azot.
Jak pozyskuje się ciekły azot?
Ciekły azot powstaje w drodze separacji. Powietrze podlega sprężeniu w specjalnym urządzeniu. Następnie z powstałej mieszanki usuwane są wszelkie zanieczyszczenia. Po zakończeniu procesu z generatora odprowadzane jest ciepło, w wyniku czego gaz ulega skropleniu. Po raz pierwszy tę ciecz kriogeniczną wyodrębnili profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1883 roku.
Jakie właściwości ma ciekły azot?
Ciekły azot ma wiele właściwości. Przede wszystkim jest to substancja bezwonna i bezbarwna. Nie wchodzi w reakcje z innymi związkami chemicznymi. Skroplony gaz jest niepalny i nietrujący. Ma temperaturę -196°C. Co więcej, aby utrzymać ciekły stan skupienia tego pierwiastka, niezbędne są naczynia Dewara. Takie pojemniki pozwalają na zachowanie kluczowych cech substancji.
Ciekły azot nie wpływa negatywnie na zdrowie. Jeśli ciecz jest stosowana zgodnie z wymogami związanymi z przepisami BHP, pozostaje w pełni bezpieczna.
Gdzie można stosować ciekły azot?
Skroplony azot używany jest w wielu dziedzinach przemysłu i nauki. Wyróżnia się kilka najważniejszych zastosowań pierwiastka w ciekłej postaci.
1. Medycyna
Substancja wykorzystana jest w zabiegach krioterapii i kriochirurgii. Powoduje natychmiastowe schłodzenie zmienionych przez choroby komórek. Ma właściwości znieczulające i przeciwzapalne. Ponadto skraca czas leczenia kontuzji.
2. Laboratoria medyczne i biologiczne
Zastosowanie skroplonego azotu pozwala na bezpieczne przechowywanie materiału biologicznego.
3. Weterynaria
Azot w ciekłej postaci wykorzystywany jest do przechowywania nasienia zwierząt.
4. Przemysł spożywczy
Ciecz kriogeniczna pozwala na szybkie zamrożenie produktu. Dzięki temu zachowuje niezmienioną postać i konsystencję przez długi czas.
5. Technika laserowa
Ciekły azot doskonale sprawdza się w obszarze obróbki metali. Idealnie nadaje się do cięcia blach stalowych i innych elementów.
6. Kuchnia molekularna
Substancja najczęściej wykorzystywana jest podczas specjalnych pokazów. Ciecz kriogeniczna daje spektakularne efekty podczas przygotowania sorbetów, pianek, lodów, deserów, a nawet drinków.